Prezident Výsledek

Český prezident Zeman a čínský prezident Si. Duben 2019.

foto Profimedia.cz

Prezident Zeman při své dubnové návštěvě Číny prohlásil, že očekává konec „ironických komentářů“ na téma čínské investice v Česku. Přestat si dělat z výsledků Zemanova působení legraci ovšem není lehké.

Miloš Zeman byl popáté v Číně a podepsal tam několik dokumentů. Na prvním místě uvedl Hrad na svých webových stránkách dohodu o rozvoji česko-čínského hokeje, na místě posledním „memorandum o porozumění“ o uvedení nového druhu citrusů na český trh. Zeman se také sešel s čínským prezidentem: na setkání přivedl viceprezidenta Juventusu Turín Pavla Nedvěda, spolumajitele Hokej Kladno Jaromíra Jágra, spolumajitele Home Credit Jiřího Šmejce, majitele skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače a šéfa značky Škoda v Číně Ralfa Hanschena. Český prezident též vyzval čínské stavební firmy, ať k nám přijdou stavět dálnice, a vyjádřil naději, že nová hedvábná stezka povede přes Česko. Na závěr uvedl, že byl s „výsledky svých jednání velmi spokojen“, „konečně čínská investiční expanze opravdu začne“ a „ironické komentáře na toto téma ustanou“.

Avšak – při vší úctě k hokeji i novým citrusům – je těžké nebýt ironický.

Stačí pohled do obchodních statistik. Vývoz domácích firem vyrábějících v Česku směrem do Číny stagnuje, nebo dokonce v posledním období klesá. Proti tomu dovoz z Číny zažívá boom. Loni schodek v česko-čínském obchodu dosáhl 511 miliard korun, o sto miliard víc než předloni. Při nástupu Miloše Zemana do úřadu byl poloviční. Zvaní čínských společností k velkým infrastrukturním projektům, které jsou financované z veřejných peněz a evropských dotací, tento trend nezvrátí. Naopak. Takzvaná nová hedvábná stezka je převážně řízená čínskými společnostmi, stavěná čínskými dělníky; budoucí profit také do Číny zamíří. Zemanův poradce Martin Nejedlý možná ze svého mobilu sundá kryt s Putinem a dá tam nový se Si Ťin-pchingem, ale společnosti dávající práci lidem v Česku z toho nic mít nebudou.

Tolik k těm velmi dobrým „výsledkům“ prezidenta v Číně.

Podpořte Reportér sdílením článku