Soběstačné bydlení už není jen fantazie

Post Image

Soběstačné bydlení už není jen fantazie

Play icon
20 minut

foto Tomáš Binter

Na samotě u lesa, v malebné krajině jižních Čech, stojí dům, jehož majiteli nechodí žádné účty za energie ani za vodu. Veškerou elektřinu a teplo si vyrobí sám a na praní prádla, splachování či sprchování využívá recyklovanou dešťovou vodu… Před válkou na Ukrajině zajímala energetická nezávislost spíše fajnšmekry a vizionáře. To se změnilo s krizí kolem cen plynu a elektřiny.

Zavřete oči a představte si rozlehlý pozemek bez doteku lidské civilizace. Uprostřed něj dům, který chrání mohutné lesy a zelené louky. V zimě vás dělí necelého půl kilometru od sjezdovky, v létě zas můžete prozkoumávat okolní zaniklé zemědělské usedlosti.

Onen dům není napojen na elektřinu ani na vodovod, přesto se tam svítí, fungují spotřebiče a je tam teplo i tekoucí voda. Jinými slovy: je postavený bez napojení na jakékoli inženýrské sítě.

Český soběstačný dům podle projektu řízeného jeho majitelem Pavlem Podruhem najdete u osady Kyselov, poblíž Vyššího Brodu v jižních Čechách – kousek od lyžařského areálu Kramolín nad Lipnem. Domu si všimnete už z dálky, žádné jiné stavení na dohled není. Má dvě podlaží a téměř celá jeho spodní část je prosklená, takže když jste uvnitř, máte pocit, že jste na louce či přilehlé zahradě.

Celou střechu pokrývá osmačtyřicet solárních panelů. Jejich kapacita je na potřeby domu s užitnou plochou sto čtrnáct metrů čtverečních naddimenzovaná tak, aby elektřina ze slunce nedošla. Podle Pavla Podruha se to za dva roky provozu ještě nestalo. „Spíš máme elektřiny nadbytek,“ říká.

Mraky nevadí

Na dům se přijíždíme podívat koncem září na svátek svatého Václava. Počasí není nic moc. Obloha je zamračená, déšť mění příjezdovou cestu v blátivou past na auta, ale fotovoltaika na střeše přesto funguje. Často se traduje, že panely vyrábějí jen za přímého slunečního svitu. „Není to tak. I teď, když je opravdu škaredě, vyrábíme. Baterie je nabitá na devadesát pět procent,“ ukazuje majitel Pavel Podruh na displeji v technické místnosti.

Podpořte Reportér sdílením článku