Rozštěpená Amerika ukázala odolnost trumpismu
7. listopadu 2018
Profimedia.cz
Demokraté sice ve volbách získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale trumpismus neztrácí na síle. Hlasování jasně ukázalo, že zde nejde o hrstku lidí s červenými čapkami, kteří jásají pokaždé, když Trump řekne něco vulgárního, agresivního či narcistického. Trumpismus vždy byl a stále je součástí americké kultury, vize a mýtu.
Donald Trump je na vodítku, slibují si liberálové po včerejších volbách do Kongresu, takzvaných midterms. Demokraté získali většinu ve Sněmovně reprezentantů a mohou brzdit Trumpovu politickou agendu. Rovněž ochrání existenci prokurátora Roberta Mullera, který vyšetřuje vměšování Kremlu do prezidentských voleb v roce 2016 a možné spolupachatelství Donalda Trumpa a jeho týmu.
Za vítěze se ale považují i konzervativci, kteří udrželi druhou komoru Kongresu, vlivný Senát. Trump se tak nemusí obávat legislativního odvolání z funkce, takzvaného impeachmentu, který řada liberálních voličů požaduje. Pokud totiž Sněmovna reprezentantů plní v rámci procesu impeachmentu funkci prokurátora, Senát je soudcem a porotou. Republikáni jistě nedovolí, aby byl Trump skutečně odvolán či přímo odsouzen.
V Americe se v úterý odehrály vlastně dvojí volby. V trumpovských okresech převážně vítězili republikáni, v obamovo-clintonovských demokraté. Oba kmeny mají po úterku ještě více „viditelných“ členů, přihlédneme-li k rekordní volební účasti. Oba kmeny se ještě více uzavřely samy do sebe a své protivníky vnímají jako vetřelce, kteří Ameriku mění k nepoznání.
Demografický posun je nezastavitelný a USA se brzy dramaticky změní v zemi minorit. Demokraté jsou přitom politickým domovem této multirasové a multikulturní Ameriky. Voliči včera poslali do Kongresu (za demokraty) první Američanku muslimského původu, první Američanku zastupující původní obyvatele či první černošku zvolenou v Masachussetts, kde žije přes 80 procent bělochů.
Podpořte Reportér sdílením článku
Pracuje a žije ve Venezuele.