Koks a prachy ve STAN. Selhání politiků i policie

20. června 2022

Dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček při zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu. Praha, 15. června 2022.

MAFRA / Profimedia.cz

Případ kolem náměstka pražského primátora Petra Hlubučka a někdejšího Krejčířova spolupracovníka Michala Redla odhalil fatální selhání politiků, ale i mezery policejní práce. Ministr ani náměstek primátora nesmějí mít blízké styky s profláknutým mužem na pomezí byznysu a zločinu. Vyšetřovatelé by neměli místo důkazů předkládat chytlavé historky pro veřejnost.

Jedno je jisté: politické hnutí STAN udělalo obrovskou chybu, že nechalo ve svém okolí vyrůst kontroverzního zlínského podnikatele Michala Redla. Ten si vytvořil během uplynulých let úzké vazby na některé politiky STAN, dosadil přes ně své lidi na určité pozice – hlavně v pražském Dopravním podniku a na pražském magistrátu – a nastavoval penězovody, kterými měly proudit „malé i velké domů“.

Nejnovější politickou aféru spustila v polovině června policie tím, že obvinila z korupce a zločinného spolčení třináct lidí včetně Michala Redla, a také třeba náměstka pražského primátora Petra Hlubučka za STAN. Ať už budou případné důkazy v trestní rovině jakkoli silné či slabé, nikdo už neodpáře straně Víta Rakušana, že se nechala prorůst zločinem.

Druhá věc je, že postup policie vzbuzuje dojem, jako kdyby už ona sama chtěla z kriminální kauzy rovnou udělat politickou aféru. Vede mě k tomu několik signálů.

Dozimetr vs. Stoka

Usnesení o zahájení trestního stíhání pražské kauzy má 88 stran. Policejní rada podplukovník Jan Zbrojka ho vypracoval 14. června 2022. A popisuje vznik zločinného spolčení třinácti lidí. Je v něm smíchána řada motivů, obsahuje i jasné trestné činy, ale není tam žádná „velká rána“. Usnesení navíc na mnoha místech trpí klasickým policejním problémem, že o korupci aktéři mluví na zachycených nahrávkách odposlechů, ale důkazy pro předání peněz nejsou.

Například v jedné pasáži policejního usnesení se píše, že jeden z Redlových lidí měl slíbenou „desítku“. „Policejní orgán se důvodně domnívá, že touto ,desítkou‘ je myšlena částka 10 000 000 korun,“ uvedl podplukovník Zbrojka z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). „O tom, zda, jakým způsobem a v jaké výši došlo k vyplacení uvedené částky, nemá policejní orgán doposud relevantní informace,“ dodal.

Podpořte Reportér sdílením článku