Demonstrace v Moskvě? Reflexní vesta a v batohu teplé ponožky
3. dubna 2022
Marek Knittl
Zpravodajka Českého rozhlasu Ivana Milenkovičová se vrátila z Moskvy 7. března. V zemi strávila s přestávkami dva a půl roku. „Obrovská část veřejnosti souhlasí s politikou Vladimira Putina a nemá zájem na tom, aby se něco měnilo,“ popisuje své zkušenosti ze země, která v posledních letech několikrát zpřísnila postihy pro ty, kteří smýšlejí jinak.
Ty změny byly znát, dokonce i pro člověka, který se tam ocitl takto zvnějšku. Já jsem přijela do Ruska v srpnu 2019, v době, kdy vypukly jedny z největších protivládních protestů za několik let. Konaly se zrovna volby, mimo jiné i regionální v Moskvě, a ústřední volební komise odmítla zaregistrovat několik kandidátů spojených s nesystémovou opozicí, především s Alexejem Navalným a jeho spolupracovníky. V reakci na tehdejší protesty přišla velká vlna represivních zákonů, které osekaly práva a svobody a také například zpřísnily zákony o takzvaných zahraničních agentech.
Tak jsou označována média, nevládní organizace, ale i jednotlivci, kteří nějakým způsobem čerpají finance ze zahraničí. Může to být ale i například prostřednictvím grantů, takže do této kategorie mohou spadat i vědci. Druhou podmínkou pro to, abyste byl takto označen a popotahován, je, že provádíte takzvanou politickou činnost. Je to však formulováno tak vágně, že zcela záleží na interpretaci úřadu. Navíc v době mého příjezdu začala pandemie nemoci covid-19 a pod zástěrkou kontroly infikovaných se začal masivně šířit systém monitorování prostřednictvím kamer s automatickým rozpoznáváním obličejů. Oficiálně to bylo zdůvodněno tím, že musí být monitorovaní lidé, kteří mají být v karanténě. Samozřejmě to ale mělo svůj účel i v době protivládních protestů, kdy díky nim ruské úřady zpětně dohledávaly jejich účastníky.
Je jich enormní množství. Přesná čísla ruské úřady nezveřejňují, ale už zhruba někdy před dvěma lety jich v Moskvě bylo něco kolem dvou set tisíc a neustále jich přibývá. Když loni na začátku roku propukla další vlna protivládních protestů po návratu Alexe Navalného, byly tyto kamery prakticky na každé lampě veřejného osvětlení v centru města. A například na místech, kde se lidé shromažďují, připomínaly některé lampy jakousi chobotnici, protože byly kolem dokola obsypané rameny kamer.
Situace je taková, že drtivá většina lidí vnitropolitické i zahraničněpolitické kroky Vladimira Putina dlouhodobě podporuje. To ukazují sociologické průzkumy, a to nejen ty, které provádí státní sociologická centra nebo různé think tanky s vazbami na Kreml, ale také například průzkumy nezávislého sociologického ústavu Levada. Podpora Vladimira Putina se v těchto průzkumech stabilně pohybuje nad 60 procent s tím, že o několik procentních bodů osciluje v závislosti především na vnitropolitických procesech. Určitý propad nastal například v době pandemie, nicméně z posledních výsledků státního sociologického centra, které je však třeba brát s určitou rezervou, podpora ruského prezidenta opět stoupá. Obrovská část veřejnosti tak souhlasí s jeho politikou a nemá zájem na tom, aby se něco měnilo. A tito lidé se také velmi negativně staví k těm částem společnosti, které se pokoušejí o nějakou změnu.
V tomto ohledu bych vypíchla dva proudy. Ten první se snaží o jakousi evoluci a zkulturnění současného režimu smírnou cestou. Patří mezi ně i řada známých lidskoprávních aktivistů, kteří jsou stále ještě součástí různých vládních struktur. Vycházejí z toho, že pokud jsou její součástí, mají aspoň nějakou, byť malou šanci ovlivnit, co se děje v jejich zemi. Pak je druhá skupina, to jsou například lidé kolem Navalného, kteří neusilují o evoluci, ale o revoluci. Kteří chtějí systém změnit, zlomit ho silou, a které režim vnímá jako velikou hrozbu.
Podpořte Reportér sdílením článku
Krom jiného se věnuje tématům spjatým se vzděláváním.