Na důchody snad bude. Otázkou je, na jaké

Post Image

Na důchody snad bude. Otázkou je, na jaké

Play icon
17 minut

foto Tomáš Binter

Je poctivé před mladými lidmi přiznat, že jim stávající penzijní systém solidní stáří nezajistí, říká Martin Švec, šéf nové penzijní společnosti Rentea. Penze podle něj potřebují reformu, která přežije i střídání vlád. Soukromé spoření na důchod pak prý může pomoci rozhýbat větší konkurence.

Mají dnešní třicátníci šanci na nějakou solidní státní penzi?

Podle jednoho z průzkumů nemají tři z pěti Čechů představu o svém budoucím důchodu. A já osobně si myslím, že ti dva zbylí, kteří představu mají, jsou mladí a vědí, že se na stát nebudou moci spoléhat. Mně osobně je pětatřicet a myslím, že mi penze od státu s bídou pokryje základní životní výdaje.

To jsou vyhlídky opravdu tak bledé?

Demografický vývoj je neúprosný. Podíl osob v produktivním věku 15 až 64 let bude klesat, z nynějších zhruba čtyřiašedesáti procent na necelých padesát sedm procent v roce 2050. Současně s tím bude přibývat seniorů. Když paní ministryně Maláčová mluvila o tom, že na důchody bude vždycky, měla možná pravdu, ale otázkou je, na jaké důchody a co si za ty peníze důchodci koupí.

V čem je podle vás největší slabina současného důchodového systému?

Byl nastaven na jiné demografické parametry a od devadesátých let se výrazně neupravoval, posouvala se leda hranice odchodu do důchodu. Financuje se pouze z aktuálně odváděného pojistného na sociální pojištění a to nebude stačit, už dnes to stačit přestává.

Kde se mohou vzít nějaké další zdroje?

V současné době, než proběhne nějaká důchodová reforma, to může být prakticky jen z daní, žádné jiné podstatné příjmy stát nemá. Proto je nějaká změna současného systému nezbytná.

Potřebu důchodové reformy nám dlouhodobě zdůrazňuje i Evropská unie. Myslíte, že je šance, aby se nová vláda dovedla domluvit s opozicí na takové podobě penzijního uspořádání, které by mohlo mít dlouhodobou působnost?

Myslím, že například někteří politici v hnutí ANO by k tomu mohli být i ochotni. Obávám se však, že jejich předseda Andrej Babiš může považovat za politicky výhodné novou vládu všemožně torpédovat. To ukáže čas. Určitě by nebylo dobré, aby se schválila nějaká reforma a po nástupu další vlády se všechno rušilo, tak jako tomu bylo s reformou spuštěnou v roce 2012.

Rodiče si to zaslouží

Kde by se podle vás mělo s debatou o proměně penzí začít?

Podpořte Reportér sdílením článku