Jak se zrodila brněnská chobotnice ANO
20. října 2020
Reportér 07/2020 · Číslo 71Jak se zrodila brněnská chobotnice ANO
20. října 2020
Reportér 07/2020 · Číslo 71Jak se zrodila brněnská chobotnice ANO
Brno dnes připomíná Prahu. Vznikl tam totiž systém podobný tomu, jaký kdysi fungoval v hlavním městě za kmotra Romana Janouška. V Brně však nejde o problém ODS, ale tamní pobočky Babišovy strany ANO. Dokumenty policie a státního zastupitelství naznačují, že tvůrcem brněnského systému byl první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. A na počátku odhalení brněnské chobotnice stálo vyšetřování úniků policejních informací; to pak ukázalo na zmanipulované zakázky a pletichy na antimonopolním úřadu.
V pátek 10. listopadu 2017 v deset hodin vešel do hotelu Holiday Inn v Brně místopředseda ANO 2011 a šéf Babišových poslanců Jaroslav Faltýnek. Měl tu schůzku s Karlem Feixem, šéfem společnosti Kapsch, která v zemi provozovala systém elektronického mýtného. S Feixem seznámil Faltýnka jeho letitý přítel z Prostějova, boss českého tenisu Miroslav Černošek.
Po necelé hodince, kterou Faltýnek a Feix strávili v hotelové restauraci, vstal šéf poslanců ANO od stolu a odešel do nedalekého hotelu Voroněž. Chůzí to měl jen čtyři sta metrů.
Tam už na něho čekali jiní dva muži: předseda antimonopolního úřadu ÚOHS Petr Rafaj a vlivný brněnský politik ANO Jiří Švachula, jenž svému stranickému kolegovi Faltýnkovi schůzku dohodl. Rafaj byl Švachulův dobrý známý. Oba spolu často popíjeli víno ve vinotéce Garage Wine v centru Brna.
Policie, která schůzku v hotelu Voroněž monitorovala, si pak zapsala: „Schůzka začala v 11 hodin. A Faltýnek zanedlouho Rafajovi sdělil, že je třeba udělat to, co chce společnost Kapsch.“
Firma Kapsch prohrála v roce
2018 státní zakázku na provoz mýtného systému, ale soutěž ihned napadla. Případ tak řadu měsíců řešil antimonopolní úřad a Kapsch dělal vše pro to, aby se rozhodnutí zvrátilo v jejich prospěch.
Podpořte Reportér sdílením článku
Dlouholetý investigativní reportér.