Mladý pivovarník Adam Matuška: Dobré pivo potřebuje vyšší cenu
7. srpna 2019
Reportér 07/2019 · Číslo 59Mladý pivovarník Adam Matuška: Dobré pivo potřebuje vyšší cenu
7. srpna 2019
Reportér 07/2019 · Číslo 59Mladý pivovarník Adam Matuška: Dobré pivo potřebuje vyšší cenu
Přímo z kvasného tanku načepuje dvě dvanáctky, podívá se mi do očí a cink: „Na štěstí!“ Adamu Matuškovi je sotva třicet, ale deset posledních let pracuje jako sládek a mezi pivaři se stal dávno celebritou. Spolu se svým tátou Martinem rozjel roku 2009 na chalupě v Broumech značku Matuška, nejslavnější z malých českých pivovarů, a nedávno otevřel v pražském Karlíně moderní minipivovar s výčepem pod jednou střechou jménem Dva kohouti: nejsou levní, ale denně mívají plno.
Vzpomínám, jak mě vzal táta do nejstaršího pivovaru na světě, což je Weihen-stephan v bavorském Freisingu, a tam mi dali ochutnat pšeničné.
Osmá třída, nějakých čtrnáct. Seděli jsme na nádvoří, byl azurový den, ze pšeničného piva ve vysoké sklenici a s velkou pěnou jsem cítil banány, hřebíček, a jak na mě do té doby byla běžná česká produkce moc hořká, tak tohle bylo sladší, osvěžující. Tenkrát jsem si uvědomil, že má pivo spoustu chutí.
To ještě ne, o tom pak rozhodly prázdniny mezi druhákem a třeťákem na pivovarské škole v pražské Podskalské ulici, během kterých jsem vyrazil na brigádu do Anglie. Předtím mě studium kvasné technologie vlastně nebavilo, učili jsme se hlavně matiku, chemii nebo fyziku a k pivu se skoro nedostali. Dokonce jsem uvažoval o tom, jestli z té školy neodejdu.
Naivně jsem doufal, že bych mohl hrát baseball, i když ve skutečnosti jsem v tom-hle sportu nikdy úplně nevyčníval.
Jednou jsme s Kotlářkou vyhráli český titul, ale třeba do reprezentace mě nepovolali nikdy, a tak je dobře, že jsem nakonec na škole zůstal.
Podpořte Reportér sdílením článku
Autor velkých rozhovorů a reportáží s velmi dobrodružnou povahou.