Nesnesitelná těžkost bytí s Andrejem B.

Report

Tolik problémů neměl snad žádný premiér v novodobé historii. A přesto je stále populární a vyhrává volby. Spisovatel Milan Kundera, s nímž se Babiš o víkendu setkal, trpí obrácenou „diagnózou“: je ve světě nejznámějším českým spisovatelem, ale v Česku nejméně známým spisovatelem světovým - alespoň pokud jde o dostupnost jeho děl. Pojďme tedy převyprávět nejnovější Babišův skandál pomocí názvů Kunderových děl.

Andrej Babiš se o víkendu setkal v Paříži se spisovatelem Milanem Kunderou. „Mám zážitek na celý život. Milan Kundera, jeden z nejslavnějších spisovatelů na světě, jehož 17 románů bylo přeloženo do 44 jazyků, mě s Monikou pozval na návštěvu jeho pařížského bytu,“ pochlubil se premiér Babiš na Facebooku.

Spolu s manželkou Monikou potom manžele Kunderovy pozval do jejich oblíbené pařížské restaurace a následně i na návštěvu Česka. „Pozval jsem je k nám do Česka, kde nebyli 22 let, a myslím, že by si české občanství, o které přišli po emigraci, zasloužili,“ uvedl Babiš. 

Devětaosmdesátiletý Kundera žije ve Francii od roku 1975, o čtyři roky později byl zbaven československého občanství. Jeho dílo bylo až do sametové revoluce v tuzemsku zakázáno. „Neskutečně jsme si rozuměli, je v kontaktu se spoustou lidí v Česku a má mě nastudovaného,“ dodal premiér.

Dva dny nato propukl skandál, který vrátil předsedu vlády do reality. Reportéři Seznam Zpráv zveřejnili skrytou nahrávku ze setkání s dospělým synem Andreje Babiše, který hraje hlavní roli v kauze dotačního podvodu pro Farmu Čapí hnízdo. 

Z reportáže vyplynulo podezření, že někdo z okolí premiéra může mařit vyšetřování policie, když došlo k řízenému „únosu“ Babišova syna do Moskvy a na Krym, aby se nemusel účastnit výslechu na policii.

Milan Kundera nemá s novým skandálem samozřejmě nic společného. Ale když má Babiše tak nastudovaného, co kdyby si nastudoval Babiš Kunderu? Slavný spisovatel je autorem celé řady básní, dramat, prózy, esejí. Jejich názvy (nikoli jejich obsah) se nabízejí pro vytvoření následujícího průvodce aktuální kauzou Čapí hnízdo.

(V textu jsou použity skutečnosti, na které přišli v poslední době zejména redaktoři Seznam Zpráv a serveru iRozhlas.cz.) 

 

Žert

Ano, zprvu to vypadalo na nejapný žert. Proč by někdo odvezl Andreje Babiše mladšího na Krym? A schovával ho tam?

 

Ptákovina

Jenže pravda byla, že ke konci loňského roku dorazil na jeden policejní útvar neobvyklý mail. Stálo v něm, že „pisatele“ kdosi drží někde na Ukrajině proti jeho vůli a chce po něm, aby dělal věci, které dělat nechce. Jako pisatel byl uvedený Andrej Babiš junior - syn premiéra a předsedy hnutí ANO. No, řekněte: nezní to jako nějaká ptákovina?

 

Totožnost

Policie pátrala po totožnosti člověka, který mail napsal. Vypadalo to, jako kdyby žádal o pomoc, protože je v nesnázích. A skutečně. Prokázalo se, že mail byl odeslán z mobilního telefonu, který používal Andrej Babiš junior. Policie proto kontaktovala právníky Babišovy rodiny. A chtěla mluvit se synem premiéra.

 

Pomalost

Právníci ale předali policistům jen fotografii Andreje Babiše juniora s jeho matkou (miliardářovou první ženou), která byla pořízena v Bratislavě. Jako důkaz, že je fotka aktuální, drželi v ruce čerstvé vydání deníku Blesk. Policie tedy s Babišovým synem nemluvila, spolehla se na ujištění právníků, že je vše v pořádku. A případ odložila. Prý nešlo o únos, ani o jiný trestný čin. Tím se pátrání po skutečných motivech pobytu Babiše mladšího na Krymu jaksi zpomalilo.

 

Nevědomost

Až do tohoto pondělí žila veřejnost v bláhové nevědomosti. Přitom vše nasvědčovalo tomu, že záhadné cestování Babišova syna po světě má neblahý vliv na vyšetřování kauzy dotačního podvodu Farmy Čapí hnízdo. Babiš junior a jeho sestra Adriana Bobeková se totiž stále vyhýbali výslechům u policie. A jak zveřejnil server iRozhlas.cz s odkazem na policejní dokumenty, také Babišova dcera Adriana Bobeková se vyhýbá policii. Detektivové oběma nevěří, že mají psychické problémy, a trvají na jejich výslechu.  

 

Slova, pojmy, situace

Jaká byla v té době celková situace? Vzletná slova a pojmy netřeba, stačí fakta. Premiér Babiš nechal v tomto roce vyměnit klíčové lidi v téměř všech důležitých bezpečnostních sborech státu. Postupně odešli ze svých funkcí také nadřízení pražského detektiva Pavla Nevtípila, který kauzu Čapí hnízdo šetří. Skončili pražský policejní šéf, jeho náměstek a pravá ruka, nakonec oznámil „dobrovolný odchod“ i policejní prezident. Významné posty v Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) obsadili Babišovi lidé; GIBS přitom šetří případné trestné činy policistů.

 

Slavnost bezvýznamnosti

Babiš v posledních týdnech hodně cestoval, ukazoval se v blízkosti světových státníků. Jednal s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem či s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. V neděli 11. listopadu krátce mluvil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem - ve Francii, kde se účastnil ceremonie ke 100. výročí konce první světové války. Na Twitteru se pak pochlubil, že si podal s Trumpem ruku a dodal: „(...) řekl, že v České republice jsou great people (skvělí lidé, pozn. red.).“ Byla to ale spíše taková Babišova slavnost bezvýznamnosti.

 

Život je jinde

O tom, že realita a politický život je jinde, jsme se mohli přesvědčit z pondělní reportáže televize Seznam Zprávy. Novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík našli ve Švýcarsku premiérova syna. Ten s nimi promluvil ve dveřích bytu, kde nyní žije se svou matkou. To, co nedokázala policie, udělali až investigativní novináři.

 

Únos západu aneb Tragédie střední Evropy

Babiš junior řekl, že trpí zdravotními problémy a že byl v péči psychiatrů. Byl také v kontaktu s lékařkou Ditou Protopopovou, která vypracovala pro policii zprávu, že kvůli duševní nemoci se AB junior nemůže účastnit trestního řízení. Protopopová „shodou náhod“ pracovala pro ministerstvo financí, které v minulé vládě vedl politik Babiš. A navíc letos kandidovala za ANO v komunálních volbách. 

Reportérům Babišův syn řekl, že na Ukrajině pobýval nedobrovolně. Podle jeho slov jej odvezl na Krym právě manžel zmíněné lékařky Petr Protopopov. „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli stíhání Čapího hnízda. Zneužil toho, že byl můj pečovatel,” řekl Babišův syn. Zároveň ale připustil, že jeho otec nemusel o pozadí únosu vědět. 

„Řekla mi (Protopopová): máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny,“ řekl Andrej Babiš mladší. „On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině: Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ uvedl rovněž. Protopopova se podle svých slov bál, proto oznámil české policii, že byl unesen. Novináři jeho slova natáčeli na skrytou kameru. 

Případ začal v jistých konturách připomínat účelový únos syna slovenského prezidenta Michala Kováče, který v roce 1995 zosnovali lidé blízcí premiérovi Vladimíru Mečiarovi. To by byl odklon od Západu a tragédie střední Evropy.

 

O sporech dědických

Případ sice není o dědických sporech, ale je o tom, že Babišův syn nejspíš „zdědil“ problém svého otce v případu neoprávněného čerpání dotace ve výši 50 milionů korun. K tomuto závěru se přiklání policie, proto obvinila několik lidí včetně současného premiéra, jeho manželky a dvou dospělých dětí. Babiš totiž již dříve řekl, že v době, kdy se dotace čerpala, nepatřila Farma Čapí hnízdo přímo jemu ani společnostem z holdingu Agrofert. Babiš v minulosti uváděl, že v době, kdy dotaci farma Čapí hnízdo získala, vlastnili ji jeho dva dospělí potomci a bratr jeho nynější manželky Moniky Babišové. „Pozitivně si pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji,“ řekl nyní Babišův syn novinářům Seznam Zprávy.

 

Valčík na rozloučenou

Opoziční politici Babiše tvrdě kritizují. Požadují, aby podal vysvětlení, někteří chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. A ozývají se i výzvy, aby premiér podal demisi. Jeho kritici by ho tak nejraději viděli tančit valčík na rozloučenou. „České soudy musí teď v první řadě určit znalce, který posoudí, zda je Andrej Babiš mladší skutečně nezpůsobilý trestního řízení, nebo jde jen o účelové vyhýbání se trestnímu stíhání,“ uvedl například předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Předseda Pirátů Ivan Bartoš dodal: „Jak daleko a hluboko se můžeme dostat, když se bude premiér Babiš zaštiťovat svou funkcí, kdy může celá Česká republika hrát roli figurky na jeho ekonomicko-mocenské šachovnici i jako štít jeho osoby před právem.“

 

Český úděl

Babiš byl v době vypuknutí skandálu v italském Palermu na konferenci o migraci a situaci v Libyi. K případu odtamtud vydal nejdříve toto prohlášení: „Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou. Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal. Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil.“ V dalším výstupu premiér doplnil, že je to „dobře naplánovaná kampaň“. „Jde o odporný útok na mé děti. Je to snaha destabilizovat Česko,“ prohlásil rovněž. Zdá se, jako by to byl český úděl: vždy, když teče politikům do bot, mohou za to novináři, kteří vedou kampaň. Nicméně podobné ataky jsou běžné i ve světě, nejčastěji nyní zaznívají z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa.

 

Nesnesitelná lehkost bytí

Ať případ dopadne jakkoli, už dnes je jisté, že politik by neměl zatěžovat významnou státnickou funkci svým osobním problémem s trestním stíháním. Předseda vlády by se měl starat o věci veřejné a řídit zemi. Ne se bránit policii a novinářům a neustále vysvětlovat, jak to s jeho trestní kauzou je. Babiš je navíc stále ve velkém střetu zájmů. Z pozice premiéra může nadstandardně dělat vše proto, aby se vyšetřování zpomalilo či vyšlo do ztracena. Nejvhodnější řešení by nyní bylo, kdyby pozici premiéra přenechal jinému spolustraníkovi a vládní funkci opustil do doby, než skončí policejní šetření případně soud. S politikem Babišem je totiž v této situaci nesnesitelná těžkost bytí, jakkoli bychom si mohli přát, aby to byla naopak snesitelná lehkost bytí.

 

Kašlu na to…

Když Andrej Babiš o víkendu komentoval své setkání s Milanem Kunderou u něj doma, mimo jiné se svěřil: „Má tam plno zajímavých věcí. Nejvíc mě zaujala lampa s nápisem Je m’en fous neboli Kašlu na to.“ Že by zničující sebeironie ve stylu Kunderova existencialismu?

 

 

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama