Volba Koudelky je likvidací úřadu ombudsmana

Report

Poslanci zvolí ve středu 13. března nového zástupce ombudsmana. Podle dosavadních vyjádření se jich většina (SPD, KSČM, ODS, ANO) chystá hlasovat pro Zdeňka Koudelku, nominanta prezidenta Miloše Zemana.

Pohled na dosavadní Koudelkovu činnost utvrzuje, že jde o pokus o faktickou likvidaci doposud velmi důvěryhodného a nezávislého úřadu, který ochraňuje občany před zvůlí úřadů a institucí. Ročně pomůže v průměru čtyřem tisícovkám lidí – seniorům, hendikepovaným, zaměstnancům a dalším, kteří se nemohou dovolat svého práva.

Zdeněk Koudelka doposud prokazoval, že nepracuje ve prospěch občanů v útisku, nehledá spravedlnost, ale naopak jedná v zájmu úzké skupiny lidí, v zájmu mocných nebo prostě ve svém zájmu.

Koudelka je například autorem Klausovy amnestie z roku 2013, kterou exprezident prominul více než 111 trestů, včetně privatizačních podvodů. Exprezidenta podpořil také ve snaze odvolat v roce 2006 předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou, sepsal rovněž návrh volebního zákona omezujícího malé strany v době opoziční smlouvy (ústavní soud zákon zrušil jako odporující poměrnému systému voleb zakotvenému v Ústavě ČR).

Je obtížné si představit, že Koudelka zcela otočí kormidlo svého dosavadního života a ve významné a důležité funkci začne pracovat ve prospěch spravedlnosti a rovného přístupu k právu.

 

Přetržená řada

Úřad ombudsmana doposud vedly tři velmi silné osobnosti, které mu vtiskly značný morální kredit – Otakar Motejl, Pavel Varvařovský a současná ombudsmanka Anna Šabatová.

Svým celoživotním dílem se pro úřad kvalifikovali a prokázali, že jsou připraveni se zastávat perzekvovaných a utlačovaných lidí. Motejl jako advokát hájil lidi nespravedlivě pronásledované komunistickým režimem, Šabatová spoluzakládala v roce 1978 Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.

Také současné kandidátky na pozici zástupce ombudsmanky, nominované Senátem, mohou úřadu předat svůj kredit: Eliška Wagnerová, současná senátorka, se na začátku devadesátých let jako vrcholná představitelka Nejvyššího a Ústavního soudu podílela na přerodu polistopadové justice, Markéta Selucká je děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

Ve hře je také znovuzvolení Stanislava Křečka, dalšího nominanta prezidenta Zemana, který po lednovém slyšení na Hradě vyhlásil, že by ve funkci setrval jen do volby nového ombudsmana za pár měsíců. Při plnění svého dosavadního mandátu nebyl oporou úřadu, často se proti jeho práci veřejně vymezoval. Jeho opětovná volba za těchto okolností tudíž nedává smysl.

 

Výzva spoluobčanům

Úřad ombudsmana je trnem v oku mnoha poslanců, kteří se obávají jeho nezávislosti a důslednosti v ochraně práv občanů. I proto jsme připravili výzvu Ombudsman v ohrožení.

Vyzýváme také další občany České republiky, aby se k naší výzvě připojili: apelujte na poslance ve svých krajích, ať nevolí Zdeňka Koudelku zástupcem ombudsmana.

Je v zájmu demokracie, aby úřad ombudsmana zůstal politicky nezávislou, občansky orientovanou institucí. To musí garantovat především osoby samotného ombudsmana a jeho zástupce. 

 

 

Autor je člen přípravného výboru výzvy „Nelikvidujte úřad ombudsmana, chrání občany Česka!“ a ředitel Institutu pro sociální inkluzi

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama