Minipivovary: kdo přežije léto, bude na konci srpna král

Lidé

Opatření kolem koronaviru se nejvíc dotkla minipivovarů, které mají restaurace a ze dne na den musely zavřít. Povedlo se sice prodat většinu uvařených zásob piva, třeba i díky iniciativě Zachraň pivo a e–shopům, ale výroba šla dolů. O situaci a výhledech mluví v rozhovoru pro Reportér Premium Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů, který v Praze spoluvlastní minipivovar Pivovarský dům a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha.

„Z pěti set minipivovarů v Čechách a na Moravě jich v současné podobě nepřežije čtvrtina až třetina,“ odhaduje. Právě jeho dva podniky přímo modelově ukazují, kterým malým pivovarům se může dařit a které jsou skrze přísná opatření výrazně zasaženy.

„Břevnov přežil relativně dobře, protože tam není restaurace, ale jen prodej piva. Od půlky března jsme měli v prvním měsíci propad asi třicet procent. Pak začalo být jasné, že se zase tak moc neděje a situace se bude zlepšovat. Prodali jsme méně piva, ale měli jsme stejný zisk,“ zmiňuje Šuráň.

Naopak jeho Pivovarský dům s restaurací v centru metropole, závislý ve velké míře na zahraničních turistech, musel poprvé za 22 let od vzniku zavřít. V kanálu zmizelo pivo za 100 tisíc korun, ale to podle něj není nejhorší. O současné situaci, záchranných iniciativách i výhledech kolem budoucnosti minipivovarů otevřeně mluví muž, který je také spolumajitelem inženýrské společnosti Pivo Praha. Ta už pomohla rozjet kolem padesáti provozů u nás a třiceti v zahraničí včetně Japonska, Vietnamu nebo Filipín.

„Je otázkou, kolik turistů přijede o prázdninách a jak budou utrácet. Kdo přežije léto, bude na konci srpna král,“ dodává Šuráň a přidává jeden z koronavirových příběhů: „Úplně nešťastný byl start pivovaru na Božím Daru, který vznikl za desítky milionů v novém objektu. Otevřel oficiálně 6. března a už 13. března musel zavřít. Ano, pojede dál, ale jen díky silnému investorovi.“

Více v rozhovoru, který je k přečtení na webu Reportér Premium.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama