PODCAST: Povinné datové schránky nás posunou kupředu, říká Ivan Bartoš

Lidé

Stát zatím nedokáže propojit informace, které má na jednotlivých ministerstvech. To se musí změnit, od roku 2025 budou mít lidé právo, aby je státní správa obsloužila digitální formou, říká místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. V podcastu také vysvětluje, k čemu mají být dobré povinné datové schránky pro živnostníky, a slibuje, že budou mít lepší a přívětivější podobu.

Od ledna 2023 budou povinně zřízeny datové schránky všem živnostníkům. Automaticky budou zřizovány také všem občanům, kteří s úřady komunikují elektronickou formou. Lidé, kteří nepodnikají, si budou moci nechat datovou schránku zase zrušit. K čemu je takové opatření dobré?

„Výhody komunikace elektronickou formou jsou nesporné,“ říká Ivan Bartoš, místopředseda vlády pro digitalizaci, v podcastu Host Reportéra. Je to nástroj, který úřady umějí používat, a pokud si na něj lidé zvyknou, nemusejí běhat na poštu pro nejrůznější písemnosti. „Pokud jste třeba v cizině a nemáte šanci stihnout klasický poštovní cyklus, je výhoda tohoto způsobu doručení o to větší,“ zdůrazňuje Ivan Bartoš.

Říká, že je občas potřeba, aby stát trochu zatlačil na nějaký modernizační trend. „Osobně nejsem přítelem toho, aby se věci prosazovaly na sílu. Když se řešilo právo občanů na digitální služby státu, schválilo se přitom – nikoli našimi hlasy – i to, že budou povinné datové schránky pro živnostníky. Já si nemyslím, že to je úplně špatně, protože občas je nějaký hybný mechanismus potřeba. Jinak bychom pořád všechno odkládali s tím, že na to společnost ještě není připravena,“ říká Ivan Bartoš. V budoucnu pak u živnostníků zmizí ze strany státu komunikace formou papírových dopisů. „Ten proces ale musí být dobře připravený a odkomunikovaný,“ říká místopředseda vlády a zdůrazňuje, že fyzických osob se to netýká.

Ivan Bartoš zároveň uznává, že současný design datových schránek „vypadá jako za krále Klacka“. Za oprávněnou považuje také kritiku toho, že datové schránky neumožňují archivaci zpráv.

Podoba datových schránek by se podle něj měla už v listopadu zmodernizovat. A do budoucna by mělo zlepšování komfortu uživatelů dál pokračovat. „Jsme v době, kdy pro řadu lidí už není důležité, jak funguje a vypadá příslušná služba na počítači, ale v mobilním telefonu,“ říká s tím, že pro stát mohou být inspirací digitální aplikace bank nebo dalších komerčních subjektů.

Jak by se mohla měnit naše komunikace s úřady? K čemu bude sloužit Digitální informační agentura? Dovede si stát zajistit skutečně dobré lidi? O tom všem i dalších tématech souvisejících s digitalizací státu byla řeč v podcastu Host Reportéra.

Rozhovor s Ivanem Bartošem si můžete pustit zde, nebo na dalších podcastových platformách.

 

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama