Kafka a Amerika

Kultura

Kafka Band vydává svou hudební interpretaci Kafkova románu Amerika.

Ty obrazy jsou fascinující. Firma, která nic nevyrábí, ale v obřích skladech jen dál přeprodává zboží. Ulice bez konce plné aut. Hluk, zácpy a davy stávkujících dělníků. Sebevědomé ženy, které cvičí jiu-jitsu a nechtějí být jen okrasou mužů. Svět, který patří jen úspěšným a v němž ti, co nemají štěstí, končí na ulici. A nad tím vším obří světlo, které jako by každou vteřinou velkou silou zas a znovu vše drtilo.

O tom všem píše spisovatel Franz Kafka ve svém fragmentu Amerika, který je známý také pod názvem Nezvěstný. Kafka, který v Americe nikdy nebyl, napsal před více než sto lety neuvěřitelně moderní román, který se vyplatí číst i dnes.

S jeho tvorbou jsme se s kapelou Kafka Band nyní znovu potkali. V roce 2014 vyšlo album Zámek – Das Schloss, naše interpretace jeho zimního příběhu o zeměměřiči K., teď se věnujeme cestě do Ameriky. Skladby na desku vznikly pro divadlo v německých Brémách, kde jsme již uvedli Zámek.

Tentokrát jsme vsadili více na elektroniku, chlad a strohost, ale pár balad na albu také je. V dvanácti skladbách vyprávíme dvanáct obrazů z tragického příběhu Karla Rossmanna, mladíka z Prahy, kterého do Ameriky vyženou jeho rodiče, jelikož přivedl do jiného stavu jejich služku.

Z New Yorku je ohromený, učí se anglicky, pracuje, ale nakonec ho zavrhne i jeho bohatý strýc. Zoufalý Karel se v Americe ztrácí a odjíždí vlakem směr Oklahoma. Míří do ráje? Do pekla? Tohle nechává Kafka otevřené. Jeho Amerika je chladná a melancholická. Jak píše, soucit tam nikdo čekat nemůže.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama