Ženskou obřízkou k poslušnosti. Změnit to může vzdělání a bohatství.

1. července 2021

foto Lenka Hrabalová

Do ordinace, která vypadá jako ze sedmdesátých let, vstupuje starší muž v ošuntělé bundě a unaveně se usmívá. Na ulici rušné Káhiry byste si ho nevšimli. Přitom zlepšil život tisícovkám žen, které poznamenala ženská obřízka. Doktor Sajfuddín Amr je první plastický gynekolog v Egyptě a na Blízkém východě. Celou svoji kariéru usiluje, aby tato starobylá tradice byla vymýcena.

Jaká je pozice ženské obřízky v islámu?

Islám nemá nic společného s ženskou obřízkou. Není o ní zmínka v Koránu, ani v Bibli, ani Tóře či talmudu. Žádná boží kniha nemá zmínku o ženské obřízce. Někteří ale tvrdí, že existuje hadíth (islámská tradice založená na skutcích proroka Muhammada, pozn. autorky), který se obřízky týká, ale nikdy nebylo ověřeno, že by Muhammad opravdu mluvil o obřízce. Mohla to být úprava stydkých pysků, ale také odstraňování chlupů. Nicméně fundamentalističtí duchovní tvrdí, že je to pro dívky povinnost. Což je výmysl.

Kde jsou tedy kořeny ženské obřízky?

Ženská obřízka neboli FGM (female genital mutiliation, pozn. aut.) má původ v Egyptě. V hrobce Akhmahor v Sakkáře byla objevena asi 2 500 let stará vyobrazení, která ji znázorňují. V té době byla obřízka – mužská i ženská – symbolem vyšší třídy. Týkala se princů a princezen a byla vnímána jako symbol očištění. Čili je to stará egyptská tradice, kterou praktikují křesťané i muslimové. Když ale muslimští duchovní tvrdí, že je to základní součást našeho náboženství, je to naprostá blbost. Nemá to vůbec nic do činění s islámem.

Máte k dispozici údaje o počtu obřezaných žen?

V roce 1998 bylo v Egyptě obřezáno 96-98 procent žen, v roce 2009 asi 91 procent, roce 2017 to podle statistik UNICEF bylo 87 procent. Čili mírně to klesá, jsem tudíž trochu optimista. Řekl bych, že letos to číslo dosáhne 75 procent. Nicméně pořád máme v Egyptě asi čtyřicet milionů obřezaných žen ve věku 7-69 let. Zmíněné odhady WHO a UNICEF se týkají věku 15-49 let, jenomže ženská obřízka se dělá i před pubertou, jako ve starém Egyptě.

Jestli to chápu správně, jsou celkem tři druhy FGM.

Vlastně čtyři, ale ten čtvrtý je sporný. První typ je mírná forma obřízky, druhý zahrnuje odřezání klitorisu, třetí je infibulace – odstranění velkých i malých pysků, klitorisu a téměř kompletní zašití genitálií včetně vyústění močové trubice, které vytvoří nad vstupem pomyslnou pečeť z kůže (zůstane pouze malý vstup velikosti mince, kterým odchází moč a menstruační krev, pozn. aut.). Čtvrtý typ je jakákoliv modifikace ženských genitálií, a podle některých výkladů sem patří i kosmetická gynekologie, která zahrnuje úpravu nebo obnovu. V Evropě, hlavně v Británii, byli dokonce někteří doktoři zatčeni za zmenšování malých stydkých pysků a obviněni z FGM, což je nefér.

Který typ je v Egyptě nejčastější?

Hlavně první a druhý, přičemž druhý převažuje. Třetí typ není příliš rozšířený, děje se spíš na jihu Egypta mezi Núbijci – této úpravě se říká faraonská.

Jaké existují další geografické odlišnosti?

Podpořte Reportér sdílením článku