Muž, jenž vytváří světy k příběhům

foto Herbert Slavík

Odcházení, Příběhy obyčejného šílenství, Protektor, Iluzionista, Snowpiercer, Underworld, Unlocked. Tyto filmy mají společné jedno jméno: filmového architekta Ondřeje Nekvasila.

Když se tohoto rodilého Ostraváka zeptáte, na co je ve svém profesním životě nejvíce hrdý, řekne vám, že na to, že se může živit tím, co ho baví. „To by mě v době, když jsem absolvoval architekturu na ČVUT a filmovou scénografii na DAMU, nenapadlo,“ říká. Tehdy se totiž zastavila stabilní výroba filmů na Barrandově.

V minulosti pracoval s režiséry jako Bong Joon Ho, Anna Foerster, Neil Burger, Michael Apted, Juraj Herz, Petr Zelenka, Marek Najbrt nebo Václav Havel. Za vytvoření vlaku, který je v nové době ledové posledním místem, v němž lidé přežívají (film Snowpiercer – v Česku pod názvem Ledová archa), získal několik prestižních filmových cen včetně ceny Blue Dragon. Za ztvárnění úkrytu v amsterdamském domě, v němž se před nacisty skrývá mladá dívka s rodinou (televizní minisérie Deník Anne Frankové), získal se svým týmem cenu Americké televizní akademie EMMY. Čtyřikrát byl nominován na Českého lva.

Ondřej Nekvasil tak očividně dokáže výtvarně ztvárnit světy jak skutečné, tak i fantazijní, současné i historické. Také proto si jej často vybírají zahraniční producenti, kteří natáčejí v Česku.

Je však projekt, který by nezvládl nebo na něm nechtěl pracovat? „Nelákají mě takzvané vyvražďovačky, filmy plné násilí bez nějakého hlubšího smyslu či takové, které mají hlavně děsit,“ říká muž, který je právě ponořen do dalšího fantazijního světa. Společnost Amazon v Evropě natáčí příběh podle knižní série The Wheel of Time (Kolo času) Roberta Jordana. „Je to klasický boj mezi dobrem a zlem ve světě, v němž mají ženy magické schopnosti,“ přibližuje Ondřej Nekvasil.

Podpořte Reportér sdílením článku