Ralph Towner a Gary Peacock: Oracle

Kultura

Jazzový kytarista Rudy Linka žijící v New Yorku nabízí svůj osobní hudební výběr. Domnívá se, že v době YouTube a streamování posluchači často nevědí, čí hudbu vlastně slyší. Proto se snaží obrátit pozornost zpět k interpretovi.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Podzim je roční období, které mám nejraději. Je to čas „pod létem“ a „nad zimou“, prostě takový čas mezi. Čas, kdy už nechodíme na maliny, ale vánoční svátky jsou ještě dostatečně daleko. Čas jako stvořený k tomu posedět u krbu či kamen se skleničkou červeného vína, přečíst si v klidu knížku – anebo poslechnout hudbu. 

Můj podzimní „hudební návrh“ je obzvláště blízko mému srdci. Jde o Ralpha Townera.

Ralph je nejen skvělý kytarista, pianista a skladatel, ale i skvělý člověk a kamarád, jehož znám už přes třicet let. Natočil spoustu alb se svou kapelou Oregon a spolupracoval s takovými hudebními giganty, jakými jsou Gary Burton, Jan Garbarek, John Abercrombie – hrál i s kapelou Weather Report na jejich albu I Sing the Body Electric.

Albem, které je podle mého jako stvořeno k podzimnímu večeru, je Ralphovo duo s basistou Gary Peacockem. Vyšlo v roce 1994 pod názvem Oracle u mnichovského vydavatelství ECM. (Gary Peacock je jeden z nejoriginálnějších basistů na dnešní scéně a já jsem byl blízko s ním natočit album, ale… to už by byl úplně jiný příběh.)

Třeba ve skladbě Tramento, kterou na albu Oracle najdete, uslyšíte melodie, harmonii, rytmus a nádherný tón jejich nástrojů, které splynou v obrovsky upřímnou zpověď dvou mistrů svého oboru. Jejich souhra a hudební dialog jsou na první poslech tak podmanivě přirozené, že by si jeden mohl docela lehce myslet, že se nejedná o hudbu improvizovanou, ale o hudbu komponovanou – tedy ne o jazz, ale o hudbu klasickou. Protože i když Ralph i Gary všechny skladby improvizují, ten výsledek je možná někde mezi…

Hezký podzim.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama