Moře nás nepohltí, jsou s námi Trump a Bůh

Post Image

Moře nás nepohltí, jsou s námi Trump a Bůh

Play icon
20 minut
Na Tangieru není mobilní signál, zato mají úzkou okružní asfaltovou silnici.

Jan Kaliba

Ostrov Tangier patří k nejizolovanějším místům ve Spojených státech a potápí se. Už za 25 let se jeho obyvatelé mohou stát obětí stoupání hladin oceánů. V ničivé následky změny klimatu ale tamní komunita rybářů – lovců krabů – nevěří a vášnivě podporuje podobně smýšlejícího Donalda Trumpa, prezidenta, který Američany vyvazuje z Pařížské dohody o klimatu. Plánem je zachránit ostrov stavbou zdi, která moře zadrží.

Každý den kromě neděle vstává James Eskridge o půl třetí ráno. Nasedne do loďky, vydá se do své dřevěné rybářské chatrče a vyvěsí nad ní tři vlajky – Spojených států, Izraele a Donalda Trumpa. Teprve pak vypluje na širé moře lovit kraby. Na levém předloktí má vytetovanou rybu s nápisem Ježíš, na pravém židovskou hvězdu.

„Loni jsem zjistil, že když podporujete Donalda Trumpa nebo zpochybňujete stoupání hladiny moří a změnu klimatu, naděláte si spoustu nepřátel. Hodně lidí nám psalo a volalo, a byly to nenávistné vzkazy z celé země. Ti lidi nám přáli, ať se náš ostrov potopí a my ať se tu utopíme,“ vypravuje James, zatímco vlajka oslavující prezidenta se třepetá nad molem jeho chajdy na moři a další i u kormidla jeho rybářského člunu.

„Tu nenávist lidí nikdy nepochopím. Můžete přece volit jinak a mít na věci jiné názory, ale pořád se k sobě navzájem chovat zdvořile,“ diví se šedesátiletý rybář, který se loni stal celonárodně známou postavou, když mu Donald Trump osobně zatelefonoval a ujišťoval ho, že ostrov Tangier a jeho komunita tu budou další stovky let.

Proč prezident volal právě jemu? Jako vedlejšák totiž James Eskridge už dvanáct let dělá starostu tohoto ostrova na americkém pobřeží Atlantiku, v zátoce Chesapeake ve Virginii. „Být tady starostou, to vám složenky nezaplatí,“ říká muž, jemuž na Tangieru nikdo neřekne jinak než jeho přezdívkou z mládí – Ooker. „Ale dělám to rád, protože díky tomu mám možnost bavit se s lidmi, kteří nám mohou pomoci. A pomoc, tu my potřebujeme, a to velmi rychle.“

Každý s každým příbuzný

Na Tangier je to od Bílého domu vzdušnou čarou asi 150 kilometrů, ale dostat se tam vyžaduje dobré plánování a příznivé počasí. Silniční spojení s pevninou neexistuje a trajekt není takový, aby bylo možné se na něj jednoduše nalodit i s vozem. Auto tudíž musíte nechat na parkovišti v jednom ze tří přístavů, odkud lodě k Tangieru vyplouvají – a ani tak nemáte jisté, že se na ostrov dostanete. Trajekt se na cestu nevydá, pokud je moře příliš rozbouřené nebo v zimě zamrzlé, a provozovatelé mohou plavbu zrušit i pro nedostatek pasažérů.

Podpořte Reportér sdílením článku