Který národ jste si na cestách oblíbili?

7. února 2019

Nepálská rodina

Profimedia.cz

Na anketní otázku magazínu Reportér odpovídají Ladislav Zibura, Ljuba Krbová, Dominika Gawliczková a Miloslav Stingl.

Ladislav Zibura
autor cestopisů
Věnuje se hlavně pěším poutím, šel po Evropě, Malé Asii, Nepálu i Číně.

Třeba Nepálce a Estonce

Od každého národa se snažím něco naučit – nejsympatičtější tak vnímám především jako inspirativní. Zamiloval jsem si třeba Nepálce a Estonce. Nepálci mě fascinují trpělivostí, pokorou a optimismem, s nimiž přijímají život v jedné z třiceti nejchudších zemí světa: tamní lidé jsou extrémně přátelští a připravení se kdykoli zasmát, nehledě na okolnosti. Estonci mi zase připadají zajímaví tím, jak kombinují technologický pokrok se svým životním stylem. Vymysleli Skype a Taxify, mluví výborně anglicky a jako první na světě měli elektronické volby. Zároveň vedou hobití život ve spojení s přírodou.


Ljuba Krbová
cestující herečka
Cestování patří spolu s fotografováním mezi její velké vášně.

Barmánce

Nejraději cestuji po Asii, zamilovala jsem si Myanmar neboli Barmu, které říkám země usměvavých lidí. Byla jsem tam s rodinou mého bratra: dva pražští puberťáci, moji synovci, nejdřív nemohli skousnout bídu, jídlo, hygienu, pouliční život, pachy. Vypadalo to, že stráví dovolenou na müsli tyčinkách a dezinfekční gel na ruce vyplácají během dvou dnů. Jenže pak přišel údiv, že lidé těžce pracující na stavbě si zpívají, poté návštěva buddhistického kláštera – a nakonec máme v rodině další nadšené cestovatele, kteří si na letišti při odletu posteskli: „Zas mezi ty studený čumáky do Evropy…“


Dominika Gawliczková
cestovatelka
Na motorce projela několik kontinentů, poprvé vyrazila v devatenácti.

Paraguayce a Uruguayce

Krásně mi bylo v Paraguayi, najednou odpadla ta nedůvěra a zamračenost, kterou jsem zažívala v jiných zemích Jižní Ameriky. Paraguayci jsou až nakažlivě vysmátí a pohostinní, a také vděční za každého turistu, protože k nim nikdo nejezdí. Nemají žádné turistické atrakce, ale ta obyčejná vstřícná povaha je nakonec jeden z mých nejintenzivnějších zážitků. Trumfli to snad už jen Uruguayci, tam jsem pokaždé na uvítanou dostala pusu na tvář, ať už to bylo v hotelu, na benzince, nebo při pracovním jednání. Důvod neznám, ale možná je to tím, že je jich tak málo, až mají pocit, že se všichni musejí znát.


Miloslav Stingl
etnograf
Cestovatel, spisovatel a vědec – má tituly PhDr. i JUDr. Loni mu bylo 88 let.

Kmen Kikapú

Jako etnograf jsem celý život jezdil k řadě domorodých kmenů. Velmi jsem si oblíbil severoamerický indiánský kmen Kikapú z Oklahomy, který mě zvolil svým náčelníkem a dal mi jméno Okima, tedy Ten, který vede. Jmenování proběhlo 19. května 1971 v Teologickém sále Strahovského kláštera. Soudruzi z ministerstva zahraničí vše posvětili s vysvětlením, že jde o naše rudé bratry. Léta jezdím za potomky lidojedů na Novou Guineu, kde je asi osm set kmenů: sblížil jsem se s příslušníky papuánské skupiny Kumu. Tamní domorodci jsou neuvěřitelně propojeni s džunglí a jejím životem.

Podpořte Reportér sdílením článku