Petr Fiala: Zlepšíme důchody a zajistíme je i pro mladé

Post Image

Petr Fiala: Zlepšíme důchody a zajistíme je i pro mladé

Play icon
17 minut

foto Tomáš Binter

Jsme dostatečně zkušení na to, abychom dovedli snižovat výdaje státu, omezit počet úředníků a přitom nezpůsobit chaos, říká premiérský kandidát koalice Spolu a šéf ODS Petr Fiala. Podle něj je důležité zachránit hospodaření státu a dát mladým lepší perspektivu než drahé byty a nízké penze. Ochranu vody chce jeho uskupení dát dokonce přímo do ústavy.

Jste kandidátem vaší koalice na premiéra. Pokud byste uspěl, co by měly být tři nejdůležitější kroky vaší vlády v prvním roce?

Kdyby byly jen tři, bylo by to skvělé, jenže naše země je v takovém stavu, že jich bude muset být více. Co skutečně nesnese odkladu, je náprava veřejných financí. Řítíme se do obrovských problémů a musíme to zastavit. Výdaje státu vzrostly jen za poslední roky skoro o padesát procent. Musíme opravit pokažený stavební zákon, to je také třeba udělat hned v prvním roce. Velkým a klíčovým úkolem je digitalizace státní správy. A pak jsou tu drobnější, ale neméně důležité věci: musíme odstranit agrofertizaci státu, připravit dobře české předsednictví EU. K tomu jsou tu pak věci dlouhodobějšího charakteru.

To jsou například které?

Třeba posun v českém školství. Rodiče a prarodiče během pandemie viděli, co se učí děti ve školách, a všichni nejspíš cítíme, že tam je potřeba se pohnout kupředu.

Jste připraven na to, že byste možná musel vést vládu složenou z pěti či ještě více stran, které se navíc dosti významně liší?

Teď jsme dali dohromady koalici Spolu, která se skládá ze tří stran. Dokázali jsme se domluvit na tom, co nás spojuje. Nabízíme středovým a pravicovým voličům subjekt, který má sílu a zaručí, že jejich hlas nepropadne. Předpokládám, že bychom se dokázali domluvit i v širší vládě. České vlády se tradičně skládají jako koalice, nikdy to nebylo úplně jednoduché a jsme na to připraveni.

Dva přišli, třetí ne

Ušetřit sto miliard ročně

Mluvil jste o tom, že chcete napravit stav veřejných financí. Jakým způsobem byste chtěli hospodaření státu stabilizovat?

Velký problém je zejména na výdajové straně. Zkuste si představit, že by skoro o polovinu vzrostly výdaje vaší domácnosti, to by přece nešlo utáhnout. Ale pojďme ke konkrétním číslům. Předpokládáme, že by růst ekonomiky po covidu měl být nejméně čtyři procenta ročně, a každé procento znamená zhruba dvacet miliard příjmů státu. Při čtyřech procentech by to tedy bylo osmdesát miliard. A ty příjmy se sčítají, takže ve druhém roce by to při stejném růstu už bylo sto šedesát miliard proti dnešnímu stavu a tak dále. K tomu se musí šetřit.

Kde a na čem?

Podle nás lze ušetřit sto miliard ročně. Už při přípravě letošního rozpočtu jsme ukázali, jak lze na konkrétních položkách uspořit osmdesát dva miliard, takže sto je zcela reálných.

Můžete říct konkrétní příklady takových úspor?

Podpořte Reportér sdílením článku