S dopady covidu to není tak zlé, ale na onkologické prohlídky se chodí málo
20. května 2022
20. května 2022
archiv
Na 8. května připadá Světový den boje s rakovinou vaječníků. Gynekologických zhoubných nádorů sice v Česku nijak dramaticky nepřibývá, přesto by počet nemocných mohl být ještě mnohem nižší. „Jako populace totiž příliš zodpovědní nejsme. Na kontroly a screeningy chodí ženy, když jsou mladé. U starších už tomu tak často není,“ říká profesor David Cibula, který je vedoucím Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
U onemocnění gynekologických orgánů jsme změny v počtu nemocných pozorovali nakonec v mnohem menší míře, než jsme si mysleli. Dokonce jsem teď dostal do ruky data z poslední doby, která zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), kde se hodnotilo, jak ženy během posledních dvou let navštěvovaly screening pro karcinom děložního hrdla. A výkyvy tam jsou minimální. Samozřejmě setkal jsem se s případy, kdy žena, která k nám přišla, vyšetření odkládala, protože se bála jít do nemocnice, a kdyby dorazila dřív, měla by prognózu mnohem lepší. Ale skutečně to byly jednotlivé případy.
V naší oblasti gynekologických nádorů nejsme pod velkým tlakem, protože zhoubných nádorů děložního čípku ubývá, nádorů vaječníků také mírně za posledních patnáct let ubývá a vzrůstá jen počet pacientek s nádorovým onemocněním dělohy, ale to zas není tak příkrý nárůst, abychom to nedokázali pojmout.
U děložního čípku je to jednoznačné, tam za snižováním výskytu stojí screening, který je v České republice organizován dobře a investuje se do něj hodně energie a peněz. Je to složitý systém, který v sobě skrývá pravidelné kontroly u gynekologa, pravidelné odběry cytologie, nově i HPV DNA testace, transport vzorků do akreditovaných laboratoří, hlášení výsledků a sledování podezřelých nálezů. Proč ubývá nádorů vaječníků, si nejsme úplně jistí. Není to trend jen u nás, ale i v zahraničí a pravděpodobně je to kombinace několika faktorů.
Zaprvé v rámci vyhledávání nádorů čípků pravděpodobně přijdeme včas i na některé případy nádorů vaječníků. Zadruhé je to proto, že v populaci díky genetickým vyšetřením vyhledáváme rodiny, které mají velké riziko onemocnění a ty pak sledujeme. Případně v určitém věku pacientkám odebereme vaječníky dříve, než se u nich nádor projeví. Zatřetí, a to je hypotéza, je to tím, že nám dnes do staršího věku dospěly ženy, které tady po revoluci ve velkém užívaly hormonální antikoncepci, o které víme, že má výrazný preventivní efekt.
Dají. A díky tomu víme, že my jako populace obecně zodpovědní nejsme. Protože na to, jak máme dobrou organizaci screeningu, tak bychom měli mít čísla ještě daleko lepší. Dnes jsou na světě země, které rakovinu děložního čípku prakticky změnily ve vzácné nádorové onemocnění. Takže jde to. U nás jsme tomu pořád významně vzdálení.
Podpořte Reportér sdílením článku
Redaktorka ČTK.