Rozhodnuto. Česko nebude platit miliardy podnikateli Pawlovskému
2. listopadu 2021
2. listopadu 2021
Po čtrnácti letech se uzavřel případ pozemků v pražských Benicích. Mezinárodní arbitráž v Paříži rozhodla, že Česká republika nemusí platit mnohamiliardové odškodné podnikateli Sebastianu Pawlovskému. Ten žádal kompenzace podle dohody o ochraně investic mezi Českem a jeho rodným Švýcarskem.
Česko nemusí platit miliardy podnikateli Sebastianu Pawlovskému. Rozhodla o tom mezinárodní arbitráž. Rozhodnutí trojice arbitrů padlo oficiálně 1. listopadu a už bylo doručeno českému ministerstvu financí, které za republiku a Prahu spor vedlo. Jednání se odehrávalo podle mezinárodní smlouvy v Mezinárodním středisku pro řešení sporů z investic ICSID v Paříži, které spadá pod Světovou banku.
Pawlovski vinil Českou republiku, že mu zmařila projekt na výstavbu v pražských Benicích. Pozemky v okrajové části Prahy koupil v roce 2007 a na sklonku éry primátora Pavla Béma, na jaře roku 2010, se orná půda proměnila v územním plánu na pozemky, na nichž se dá stavět. A to přesto, že přes pozemky vedla trasa plánovaného železničního koridoru z Prahy směrem na Brno a dále do Rakouska. Převedení pole na zastavitelné pozemky bylo soudem následně zrušeno, podnikatel považoval toto rozhodnutí za diskriminační a požadoval po Česku přibližně pět miliard korun odškodného.
Magazín Reportér psal podrobně o celé kauze v únoru 2020, kdy se finální kolo arbitráže rozjelo.
V případu se angažovali vlivní politici z Bémovy éry, zejména někdejší radní pro územní plánování a zároveň bývalý místostarosta městské části Praha-Uhříněves Martin Langmajer. Loni v lednu byl jedním ze svědků svědčících v Paříži ve prospěch podnikatele Pawlovského.
Uhříněves je sousední obec vedle malých Benic, do jejíhož katastru Pawlovského pozemky spadaly, a v některých záležitostech včetně stavebních fungovala jako správní obvod. Naopak zástupci Česka si pozvali jako svědky například bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka.
Sebastian Pawlovski je podnikatel švýcarského původu, v Praze se angažoval od devadesátých let, jednu dobu byl mimo jiné vydavatelem časopisu Týden a deníku Aha.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.