Logo

Miliardář Tykač o Číně: Vždy musíte s někým vycházet

Post Image

Miliardář Tykač o Číně: Vždy musíte s někým vycházet

Play icon
33 minut

foto Tomáš Binter

Jaké obchody dělá jeden z nejbohatších Čechů? Proč musí jezdit do Číny? Jaké má vztahy s Petrem Kellnerem a Danielem Křetínským? A co říká na kritiku, která se na něj coby majitele uhelných elektráren, a tedy producenta škodlivých emisí snáší? Pavel Tykač počítá s tím, že výroba elektřiny z uhlí jednou skončí. Současně říká, že kdyby se dnes zavřely všechny české uhelné elektrárny, nejenže by to klimatu nepomohlo, naopak by to bylo ještě horší.

Letošní rok jste začal dlouhou rodinnou cestou přes Ameriku na Nový Zéland. Kolikrát jste se za tu dobu odpojil a odjel řešit byznys?

Neodletěl jsem ani jednou. Ale protože se v té době zrovna dokončovaly nabídky do několika velkých soutěží, musel jsem se několikrát připojit ke konferenčním hovorům. Vzhledem k časovému posunu jsem obvykle já ráno někde lovil internet a kolegové seděli ve večerních hodinách pražského času v kanceláři.

Zrovna během vaší cesty jste uzavřeli dohodu o nákupu polovičního podílu ve skupině InterGen. To nevyžadovalo osobní účast?

To celé dokázalo proběhnout beze mne.

Investicí do skupiny InterGen jste se rozkročili do Británie a Austrálie. Proč zrovna tam?

Že šlo zrovna o Británii a Austrálii, je trochu náhoda. Účastnili jsme se více soutěží, do každé samozřejmě jdeme s tím, že chceme uspět. Pokud by se jednalo o trh, kde nechceme být, nabídku bychom ani nepodávali. Nedá se ale říci, že bychom nějak specificky usilovali právě o vstup na britský a australský trh.

Mezi aktivity skupiny InterGen patří i výstavba největšího bateriového úložiště světa v britském Spaldingu. Jak daleko jsou přípravy?

Jsme ve finální fázi příprav, už i s téměř všemi povoleními. Je to trochu podobné, jako když se buduje dálnice – nejprve deset let papírování a pak se dva roky staví. Britská energetika je teď navíc kvůli dění kolem brexitu v poněkud zamrzlé situaci, takže není vyloučeno, že projekt nabere proti původním plánům nějaké zpoždění.

K čemu by mělo bateriové úložiště sloužit?

K vykrývání potřeby elektřiny v průběhu dne. Evropa už desítky let nijak nereguluje spotřebu elektrické energie. Výrobci tak potřebují dodávat v každém okamžiku dostatek elektřiny k pokrytí veškeré spotřeby. Na rozdíl od plynu, ropy a dalších základních surovin nelze u elektřiny vytvářet dlouhodobé rezervy. Spotřeba elektřiny přitom neustále kolísá, podle toho, zda je špička, či nikoli, zda je všední den, či víkend, i v závislosti na počasí. Zároveň přitom platí, že obnovitelné zdroje mají absolutní přednost v dodávkách elektřiny do sítě.

A další zdroje, zejména ty na uhlí a plyn, vykrývají spotřebu, když nefouká a nesvítí…

Podpořte Reportér sdílením článku