Bellingcat: myš, co žere (nejen) Putina

22. prosince 2020

Eliot Higgins, zakladatel pátrací skupiny Bellingcat.

Profimedia.cz

Nedostudovaný ajťák Eliot Higgins se před časem ocitl na rodičovské dovolené. Krátké chvíle mezi mezi krmením a uspáváním dcery využíval ke sjíždění internetu a skládáním veřejně dostupných informací. Díky tomu dnes celý svět ví, kdo a jak se pokusil zavraždit kremelského oponenta Alexeje Navalného.

Oblíbenou diplomatickou zbraní je zamést nepříjemné věci pod koberec. Taková byla i reakce západních politiků na otravu jediného vážného oponenta Vladimíra Putina.

Když se Alexej Navalnyj ocitl v berlínské nemocnici a experti v laboratořích potvrdili, že šlo o těžko dosažitelnou látku používanou ruským státem, západní politici Moskvě nejdříve zkusil vyhrožovat. Německá kancléřka v září prohlásila, že německá nebo evropská odpověď na otravu kritika Kremlu záleží na tom, zda Rusko pomůže případ vyjasnit. Kreml pak jako vždy všechno popřel a v Berlíně zavládlo ticho.

Do tuhého začalo jít teprve tehdy, když jistý Bellingcat v prosinci zveřejnil detailní důkazy, že Navalnému bylo při jeho výjezdu na Sibiř v patách osm agentů FSB (federální bezpečnostní služba, nástupkyně KGB).

Zelení v německém Bundenstagu teď důrazně požadují, aby Merkelová odpískala projekt plynovodu vedoucího z Ruska a tím i nebezpečnou závislost na státu, který zlovolně vraždí své občany, nebo prostřednictvím hackerů ohrožuje demokracii západních zemí – prokázalo se například, že ovlivňovali voliče ve věci brexitu i amerických voleb.

Superman s bryndákem

Za obviňujícími důkazy investigativní skupiny Bellingcat stojí mírně oplácaný anglický „taťulda“ s jemnou vadou řeči. Eliot Higgins nedokončil techniku a když byl celé měsíce bez zaměstnání, jeho turecká manželka se vrátila do práce a nechala milovníka počítačových her doma, ať se stará se o jejich batole Elu.

Podpořte Reportér sdílením článku