Konec dluhopisového šviháka. Miliarda pryč

Post Image

Konec dluhopisového šviháka. Miliarda pryč

Play icon
25 minut

foto Profimedia.cz

Věřitelé mohou zapomenout na výplatu více než miliardy korun, které napůjčovali podniku předluženého podnikatele Michala Mičky či jemu osobně. Skupina známá hlavně značkami Pietro Filipi a Kara totiž krachuje. Takový je příběh jednoho z velkých hráčů, jehož byznys byl postaven na vydávání dluhopisů, z nichž naprostá většina už nikdy nebude splacena. Právě o něm pojednává druhý díl seriálu magazínu Reportér zabývajícího se toxickými dluhopisy.

V rozvalu je ani ne čtyři roky stará skupina Michala Mičky postavená na nakupování firem na dluh. Dvě hlavní společnosti a módní značky – Pietro Filipi a Kara – přišly s covidem o velkou část tržeb a jsou již v úpadku. Zbytek jeho skupiny v něm brzy skončí taky. Dokonce i sám Michal Mička coby fyzická osoba už požádal soud o vyhlášení osobního bankrotu a chtěl by projít oddlužením. Z více než miliardy dluhů má přímo na sebe napsané půjčky minimálně za sto dvacet milionů a k tomu ručí za 280 milionů směnek vydaných svou skupinou C2H, jejíž plný název v češtině – Kapitál lidem – zní za této situace spíš jako krutý vtip. Svým osobním věřitelům nyní nabízí, ať rozprodají jeho osobní věci a zbytek vybavení z nájemního bytu: například televizi, kolo, postel nebo třiadvacet uměleckých děl a obrazů, z nichž část ještě nedávno visela ve vyšperkovaných kancelářích jeho skupiny.

Dobře nedopadne ani naprostá většina věřitelů jeho společností, držitelů dluhopisů a směnek vydaných pod hlavičkou skupiny C2H. I tam hrají dluhy brutální přesilovku nad jakýmkoliv zpeněžitelným majetkem. Co nepřipadne neopominutelným věřitelům, jako jsou třeba zaměstnanci, skončí u několika zajištěných věřitelů: tedy u těch, u nichž se za úvěr ručilo zástavou. Zbytek peněz zkonzumuje nákladné insolvenční řízení. Na lidi, kteří půjčili po statisících prostřednictvím dluhopisů zhruba okolo půl miliardy korun, ani na větší věřitele s mnohamilionovými půjčkami a směnkami s úrokem deset procent ročně nezbude pravděpodobně vůbec nic.

Není tak překvapivé, že třiatřicetiletý podnikatel rozzlobil své investory podobným způsobem, jako to dokázal feldkurát Katz v Osudech dobrého vojáka Švejka, když podepsal hromadu směnek – a věřitele pak trápil tím, že za jejich peníze hodoval v prázdném bytě. Řada investorů se nyní chystá poukázat na Mičkův okázalý způsob života, kdy byl schopen v charitativních aukcích přebíjet miliardáře a zaplatit statisíce za výlet za českou hvězdou v basketbalové NBA nebo si najímat krásné kanceláře vybavené designovým nábytkem a moderním uměním, a to i v době po příchodu covidu.

Věřitelé již požádali insolvenčního správce, aby nechal spočítat, zda je nepodvedl a kdy se ve financích skupiny C2H objevila díra a kdy skutečně nastal její úpadek. Mičkův stroj na tištění dluhopisů a směnek totiž jel dlouho. K jeho vypnutí došlo až loni na začátku podzimu, kdy už dlužil hromadu peněz po splatnosti. Část investorů kvůli tomu přijde o všechno, aniž by se dočkali jediné výplaty úroků. Ze stejného důvodu již začali brojit i proti jeho návrhu na oddlužení. Oddlužení znamená, že by splácel své předchozí dluhy ze svých oficiálních příjmů, pokud by nějaké měl, a po pěti letech by mohl začít nový život bez jakýchkoliv závazků. V jeho případě namítají, že takový postup by byl nemorální: v tomto směru zaslal soudu své stanovisko například advokát Pavel Korman, který zastupuje několik věřitelů Mičky a jeho skupiny C2H.

Ještě v době po příchodu covidu vykresloval Mička potenciálním investorům plány na nákupy dalších firem, což je mělo vybudit k dalšímu kolu upisování dluhopisů a směnek. Jeden z přímo Mičkou oslovených investorů vzpomíná na setkání na přelomu léta a podzimu v kancelářích skupiny C2H v Praze, obklopen obrazy a plastikami Krištofa Kintery nebo Lubomíra Typlta. I ty bude brzy prodávat insolvenční správce.

Podpořte Reportér sdílením článku