Ten mladík s taktovkou

foto Herbert Slavík

Pamatujete si, čím jste chtěli být, když vám bylo deset dvanáct let? Jiří Rožeň v té době zpíval ve sboru a jako klavírista vystoupil s orchestrem. Tehdy začal pokukovat po práci dirigenta. Líbilo se mu, že má možnost skladby studovat, připravovat a dávat do nich také trochu sebe sama. Dnes už mu dvanáct není, ale třicet také ještě ne a ve světě hudby patří k výrazným tvářím.

Mezi dirigenty je jedním z nejmladších, narodil se v roce 1991. Nemají hráči orchestru problém jej poslouchat? „Když vidí, že je dirigent naprosto připravený, otevřený a nepovyšuje se, tak k problémům nedochází,“ říká Jiří Rožeň s tím, že se od zkušených muzikantů učí.

Byť zkušeností má sám na předávání. Spolupracoval například s Českou filharmonií, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra i Royal Philharmonic Orchestra v Londýně, dirigentské kurzy absolvoval například u Daniela Gattiho, u jednoho z nejslavnějších ansámblů světa Royal Concertgebouw Orchestra v Amsterdamu či u Davida Zinmana s Tonhalle Orchester Zürich. Tři roky působil v BBC Scottish Symphony Orchestra v Glasgow jako asistent šéfdirigenta.

Letošní rok je pro něj plný zvratů. Koncerty se kvůli koronaviru ruší, odkládají nebo upravují. Před dvěma týdny se vrátil z francouzského Toulouse, kde dirigoval Orchestre national du Capitole de Toulouse, jehož členové museli sedět v jedenapůlmetrových rozestupech. Před několika dny koncertoval s L’Orchestre de Chambre de Genève ve Švýcarsku, tato akce se zase mohla konat jen pro padesát lidí. „Obvykle do poslední chvíle nevíme, zda budeme moci koncertovat, ale jsem rád, že i v této nesnadné době můžeme přinášet posluchačům radost.“

Podpořte Reportér sdílením článku