Trpišovský a Slavie. Jak z hráčů dostat maximum?
20. prosince 2019
V prosincovém Reportéru najdete příběh Jindřicha Trpišovského, velmi úspěšného trenéra fotbalistů pražské Slavie. Nyní vám nabízíme části rozhovoru, který se do tištěného magazínu nevešly – mimo jiné proto, že jsou určeny spíše zasvěcenějším fanouškům.
Hrajeme hodně specifickým stylem a jim vyhovuje. Ne každý může hrát nebo trénovat všude; abyste uspěli, musíte zapadnout do prostředí klubu a jeho hry. Vezměte si třeba stopera Davida Hovorku, který k nám přišel v létě. Řada lidí nechápala, proč o něj stojíme, protože v jiných klubech se tolik neprosazoval. Bohužel se zranil, ale do té doby hrál skvěle. Chceme od něj, aby naháněl útočníky daleko od vlastní brány, předskakoval je, vyvážel míče a využíval přitom toho, že je náš nejrychlejší hráč. V mužstvu, které hlavně brání, by mu do vápna lítal jeden centr za druhým a byl by v nevýhodě, protože měří 179 centimetrů.
Není to jednoduché. Musíte za nimi hodně jezdit, protože televize zkresluje – neukazuje celé hřiště a zvlášť u útočných hráčů potřebujete vidět jejich pohyb bez míče. Koukáte na kluka v jiném týmu a musíte si umět představit, jak bude hrát u vás. Někdo se diví, proč třeba nekoupíme útočníka, který v průměrném mužstvu střílí hodně gólů. Tam na něj ale maká celý mančaft, a to by u nás neměl. Tady musí chodit do zakončení všichni, u nás by musel mnohem víc běhat a bránit a nikdy se nezastavit. A já třeba vidím, že to nedovede.
Pro mě jsou nejcennější komplexní hráči. Dříve stačilo, že někdo uměl střílet góly nebo výborně hlavičkoval. U nás ale všichni musí být dostatečně běhaví, rychlí, mít výskok, umět s míčem a nemít zjevnou slabinu. A mít mentalitu válečníka, vítěze, aby dokázali na hřišti odevzdat úplně všechno – nejen to, o co jim trenéři řeknou. Není žádné tajemství, že obdivuju práci Jürgena Kloppa (německý trenér, který se proslavil na lavičce Borrusie Dortmund, pozn. red.). Když se podíváte, jak teď hraje jeho Liverpool, je jasné, že si hráče vybírá podle podobných kritérií. Řeknu kacířskou myšlenku: Messiho by do Liverpoolu nevzali ani zadarmo. Je to absolutně fantastický hráč, ale k nim by nepasoval.
Nejdřív o Součkovi: všichni mluví o tom, jak vyhrává souboje a dává góly, ale jeho největší dar je algoritmus na fotbal, který má v hlavě. Strašně rychle analyzuje, co se na hřišti děje, a co z toho vyplyne. Proto se rozhodne skoro pokaždé správně. A tohle z něj dělá našeho nejdůležitějšího hráče – dokáže napravit chyby spoluhráčů, zlikvidovat problém ještě dříve, než vznikne.
Podpořte Reportér sdílením článku
Bývalý šéfredaktor Mladého světa a bývalý ředitel Reader’s Digest pro střední Evropu.