Komentář

Čau vládo…

11 / 11 / 2018

Od voleb uplynul rok a reálné výsledky vlády v oblastech týkajících se kvality života obyvatel jsou rozpačité. Nemocnicím chybějí lékaři, problémy škol nikoho moc nezajímají a bydlení je čím dál nedostupnější. Premiér místo toho řeší zimní čas a platy poslanců.

Od voleb uplynul rok a reálné výsledky vlády v oblastech týkajících se kvality života obyvatel jsou rozpačité. Nemocnicím chybějí lékaři, problémy škol nikoho moc nezajímají a bydlení je čím dál nedostupnější. Premiér místo toho řeší zimní čas a platy poslanců.

Česká vláda se intenzivně zabývá problematikou střídání zimního a letního času. Její předseda na sociálních sítích emotivně řeší vstup soukromého kapitálu do státní nákladní železniční dopravy („nic se privatizovat nebude“) nebo navyšování platů poslanců („nehoráznost a ostuda“) – samozřejmě chtěl vyšší platy politiků jako první zarazit on sám, ale ostatní mu tenhle návrh hanebně ukradli.

Chtělo by se říci – je to šťastná země, když ji nejvíce vzrušuje střídání času, platy poslanců nebo hádky o nákladní vlaky. A když se její premiér v rozverných facebookových statusech s oslovením „Čau, lidi“ chlubí, kde všude byl, jak pěkně tam promluvil a co užitečného pro nás zase vykonal.

Jenže ona to zase, bohužel, až taková paráda není. Nechme teď stranou složitější mezinárodní otázky a zůstaňme jen u těch domácích, které mají či budou mít přímý dopad na běžný život obyvatel země. Pro snazší pochopení je můžeme přeložit do jazyka, kterému by snad mohla vláda a její předseda dobře rozumět. 

 

Čau vládo,

nevím, jestli sis toho všimla, ale v českých nemocnicích vážně začínají docházet doktoři. Nenalákají je ani vysoké platy, protože se zvláště těm mladším nechce trávit desítky hodin na přesčasech v nefunkčním systému. Jasně, že vinu mají taky ti před vámi, kteří to příliš neřešili, všetci kradli, a to i z nemocnic. Ale i tak by asi bylo potřeba začít něco dělat dříve, než nebude mít pacienty kdo léčit.

Jo a taky máme trochu problém ve školách. Na nedostatek dobrého vzdělání se sice na rozdíl od lékařské péče neumírá, ale to, že jsou učitelé zdeptáni neustálými reformami reforem, nemají prostor na to, aby se mohli sami dál zlepšovat, a že řada z nich nevidí světlo na konci tunelu, taky není úplně O. K. Jasně, že vinu mají i ti před vámi, kteří na to často kašlali, všetci kradli a ani jednou se nebyli podívat, jak se to dělá ve Finsku. Ale přesto by bylo dobré vědět, že slíbené vyšší platy české základní školství samy o sobě nezachrání.

A tomu už fakt asi neuvěříte, ale špatné je to i s bydlením. Ceny bytů v hlavním městě přesáhly sto tisíc za metr, rychle rostou i v dalších větších městech republiky. Pro spoustu lidí, třeba právě ty učitele, jsou nedostupné už dávno. Jenže teď už na ně nemají ani „čau lidi“ s opravdu vysokými platy. Málo se staví, předpisy jsou komplikované, a stát ke zdražení navíc dost přispěl svou daňovou politikou. Jasně, že vinu mají i ti před vámi, kteří málo stavěli, všetci kradli a ještě byli určitě tajně dohodnutí s developery, že přidusí trh a vyšroubují ceny pěkně nahoru. Ovšem i tak by možná pomohlo, kdyby se udělal nový stavební zákon, přezkoumala DPH u nemovitostí a alespoň trochu zvýšila šance, že si i ne zrovna bohatý mladý člověk bude moci jednou pořídit slušné bydlení.

A tak bychom mohli pokračovat dál. Třeba k exekucím, dluhové pasti a byznysu s chudobou. Nebo k reálným možnostem, které se nabízejí matkám vracejícím se do práce po rodičovské dovolené či k domácí péči o seniory. Ale protože chce premiér řídit stát jako firmu, je jasné, že těch priorit ve vrcholovém managementu nemůže být příliš.

Proto by docela stačilo ukázat manažerskou a politickou kompetenci právě ve zdravotnictví, školství a bytové politice. Je to, pravda, o něco těžší než psát na sociální sítě, že se nebude prodávat nákladní vlaková doprava nebo že je růst platů politiků ostuda. Vyžadovalo by to poctivou analýzu problému, dlouhou a systematickou práci, a nejspíš i nějaké ne úplně populární kroky, třeba zrušení některých nemocnic. Nespíš by to nepřineslo okamžité politické body, ale zase by to dávalo mnohem větší smysl.

 

Čau vládo, čau pane premiére, 

je více jak rok po volbách a zatím jsou reálné výsledky vašeho konání velmi rozpačité (snad by se nemusely hned používat vaše výrazy „nehoráznost“ a „ostuda“). Můžete samozřejmě dál mluvit a psát o tom, jak účtujete s minulostí a makáte pro občany. Jenže samochvála na sítích nové doktory nepřivede, podmínky učitelů nezlepší a problémy s bydlením nevyřeší.

Takže díky, vládo, že jste to dočetli až sem, lajkujte, sdílejte, a když vám zbyde čas, tak i něco podstatného dělejte.

 

V listopadovém vydání dále čtěte - Jak Nejedlého Rusové pumpli Tvrdíkovy Číňany.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat