Logo

Frankiee Ostřič

Post Image

Frankiee Ostřič

Play icon
18 minut

foto Tomáš Binter

Točil s herečkou Nicole Kidmanovou, projel kus Afriky s libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím, režisér Oliver Stone se s ním chtěl vyfotit. František Novák, povoláním ostřič, ostří světovou filmovou ligu, přesto chce zůstat neviditelný a nenápadný, obyčejný jako jeho české jméno. Tím ho ale nazývá jen málokdo. Říkají mu Frankiee.

Když v roce 2016 přijel do Česka švédský kameraman Linus Sandgren, čerstvý držitel Oscara za film La La Land, místo pózování fotografům zmizel na chalupu na Vysočinu a dva dny si tu se svým kamarádem Frankieem pekl buřty. Potkali se kdysi při natáčení reklam v Česku, Sandgren byl tehdy ještě mladý kluk a na Frankieem obdivoval, že už v té době pracoval na filmu se Seanem Connerym. A padli si do oka.

Nemusíte s Františkem Novákem alias Frankieem rovnou opékat špekáčky, stačí si s ním dát jedno pivo, abyste pochopili, že tenhle zábavný člověk asi nebude mít o přátele nouzi.

On sám velkou filmovou cenu nejspíš nikdy nedostane. Prostě proto, že lidé jeho profese ji nedostávají. Největší satisfakce se dočkal, když v roce 2020 jiný čerstvý držitel Oscara za kameru, Roger Deakins, ve své řeči výslovně poděkoval i svému ostřiči. Člověku, kterého nikdy nikdo nevidí, ale udělá jednu malou chybičku (kterou samozřejmě neudělá), a vidí to všichni.

Stejná myšlenka zní v podání Frankieeho takto: „Točíte jeden záběr, který stojí statisíce dolarů, sleduje vás pět set lidí, a když to poserete, tak je to posraný.“

Sám si tenhle křest ohněm prožil v roce 2006 při natáčení slavné bondovky Casino Royale, kde se vůbec poprvé představil v roli Jamese Bonda Daniel Craig. Český tým tu dostal svou příležitost naprostou shodou okolností. „Byl to rok, kdy Anglie zrušila filmové pobídky pro zahraniční štáby, a tak producentka Barbara Broccoli zavelela: Jedeme do Čech!“ vypráví Frankiee. „Najali si tu český štáb, což bylo nevídané. Taková věc se přihodí jednou za život.“

Podpořte Reportér sdílením článku