Poslanci, běžte volit!

27. března 2019

Markéta Selucká. Děkanka Právnické fakulty Masarykovy Univerzity a kandidátka na funkci zástupkyně ombudsmana.

Profimedia.cz

Během dnešního dne budou poslanci volit ve druhém kole zástupce ombudsmanky. Současnému zástupci Stanislavu Křečkovi vyprší šestiletý mandát. Poslanci se budou rozhodovat mezi ním a Markétou Seluckou, děkankou právnické fakulty MU.

Ač jde o volbu pouhého zástupce, výsledek bude mít významný dopad na spoustu lidí.

Veřejný ochránce práv a jeho zástupce jsou zásadní pro fungování nezávislého úřadu, jehož úkolem je chránit občany před protiprávním, nesprávným či diskriminačním jednáním státních i soukromých institucí. Ombudsman nás chrání například proti nečinnosti úřadů, kontroluje podmínky v domovech pro seniory či zdravotně postižené, pomáhá občanům v oblasti důchodů a sociálního zabezpečení. Tak rozsáhlou agendu nemůže ombudsman zvládnout sám, je tedy v zájmu nás všech, aby úřadu byla zajištěna kontinuita a stabilita na další šestileté funkční období.

V prvním kole s jasnou převahou 45 hlasů zvítězila Markéta Selucká, bývalá asistentka předsedy Ústavního soudu, děkanka Právnické fakulty Masarykovy Univerzity, odbornice na občanské právo či ochranu spotřebitele.

Markéta Selucká. Děkanka Právnické fakulty Masarykovy Univerzity a kandidátka na funkci zástupkyně ombudsmana.

Profimedia.cz

Druhým postupujícím kandidátem je současný zástupce Stanislav Křeček se 17 hlasy. Ten ale rovnou řekl, že nechce funkci vykonávat dalších šest let – pokud by byl nyní zvolen, setrvá v ní jenom deset měsíců, protože pak vyprší mandát současné ombudsmanky Anny Šabatové.

Křeček tento plán zdůvodňuje tím, že nový ombudsman nebo ombudsmanka si tak budou moct sami vybrat svého zástupce. To je ale slepá ulička: ombudsman nemá vliv na to, kdo jeho zástupce bude, v minulosti jejich přání poslanci nerespektovali, nelze rozhodně očekávat, že by jej respektovali nyní. Křeček tedy kandiduje s velmi nejasnou motivací, protože funkci už evidentně vykonávat nechce.

Volba je sice tajná, ale z prvního kola je patrné, že velká část poslanců odevzdala prázdné hlasovací lístky a žádného z kandidátů nepodpořila. O důvodech se můžeme pouze dohadovat – nejspíš nechtějí zvolit zástupce nyní, ale raději vyčkávají na společnou volbu příští rok. Pro takový postup však není žádný důvod ani zákonná opora.

Zákon o veřejném ochránci práv je ohledně volby ombudsmana i jeho zástupce velmi stručný. Předpokládá, že poslanci z kandidátů vybraných senátem a prezidentem jednoho většinou hlasu zvolí, případně dva s nejvyšším počtem hlasů postoupí do druhého kola, ze kterých jednoho vyberou. Zákon logicky nepředpokládá zdržovací taktiky. Zájmem státu i občanů by měl být úřad obsazený, stabilní, nezávislý a funkční. A to by nám poslanci měli svou dnešní volbou zajistit – namísto neopodstatněného taktizování.

Před každými volbami od politikům slyšíme: Běžte volit, ovlivníte tak budoucnost této země! Někteří navrhují zakotvit volební povinnost dokonce v zákoně. V případě volby zástupce ombudsmanky ale to samé platí pro poslance a poslankyně. Je jejich odpovědnost vybrat jednoho z kandidátů. A je to současně příležitost zvolit člověka, který se této práci ve prospěch občanů chce věnovat šest let, má na to schopnosti, profesní znalosti, morální kredit i životní zkušenosti.

Autorka je ředitelka Sdružení pro integraci a migraci, zastupuje též iniciativu Ombudsman v ohrožení

Podpořte Reportér sdílením článku