Výkladový slovník války

Post Image

Výkladový slovník války

Play icon
28 minut
Kyjev, 9. března 2022

foto Stanislav Krupař

Vraždění a ničení nevídané od druhé světové války přišlo do Evropy, když Rusko, podporované Běloruskem, zaútočilo na Ukrajinu. K vysvětlení této události se pokouší přispět vysokoškolský učitel, rusista a sémiotik. Pro esej vybočující vzhledem k mimořádným událostem z tradičního seriálu Reportéra zvolil autor formu výkladového slovníku. Zaměřuje se přitom zejména na termíny používané Putinovým režimem.

Likvidace celých měst a obcí, bombardování vojenských objektů i civilní infrastruktury včetně obytných domů, škol, kostelů, muzeí, divadel, památníků a nemocnic. To všechno začali zažívat Ukrajinci, když jejich zemi napadla ruská armáda. Následující řádky se pokoušejí o bližší a kontextové vysvětlení hrůzných událostí na Ukrajině i dění v Rusku, jehož obyvatelstvo je vystaveno nebývalé intenzitě cenzury a perzekucí namířených proti všem, kdo s válkou nesouhlasí.

Žánr výkladového slovníku sugeruje objektivitu a úplnost. Není tomu tak ale ani u slovníků, na nichž odborné kolektivy pracují po léta. Výběr hesel a jejich obsah vždy nesou stopy individuálního autorství. Tím spíš to samozřejmě platí pro tento stručný „výkladový slovník“, jehož žánrové označení je nutně nadsázkou a který není víc než osobní sběrna postřehů a výpisků

Antirusko

Už ve svém letním eseji O historické jednotě Rusů a Ukrajinců z roku 2021 Putin popsal Ukrajinu nezávislou na Rusku pojmem Antirusko. To podle jeho mínění protiřečí tisíciletým dějinám, během nichž Rusové a Ukrajinci byli a jsou jeden národ. Antirusko je západní projekt, jehož úkolem je oslabit Rusko, zbavit je jeho vedoucí geopolitické úlohy ve světě. Pointou Putinovy stati je tvrzení, že Rusko se nikdy nestane Antiukrajinou. Válku moskevský režim podává jako vojenské zamezení domnělému budoucímu útoku na Rusko a jako ozbrojenou obranu zájmů ruskojazyčného obyvatelstva na Donbase.

Připomeňme, že uvnitř Putinova systému se dlouhodobě pracuje na pokusu o „novou Jaltu“ – rozdělení světa mezi velmoci, při němž by Rusku připadla větší část, než jakou dosud disponuje. O Putinově požadavku „Jalty 2.0“ se hovoří nejméně deset let a kořeny koncepce jsou obsaženy v Putinově antizápadním projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2007. Zjevně na této ambici byla založena ultimáta proti alianci NATO z prosince 2021, která bezprostředně předcházela válce (dokládá to článek Nová Jalta, Putinova obsese – A New Yalta, Putin’s obsession (2022)) od Carmen Claudín, napsaný pro CIDOB (Barcelona Centre for International Affairs).

Denacifikace

Denacifikace byla na počátku války hlavním argumentem kremelské válečné agrese. Představitelé ruského establishmentu na jedné straně provozovali národní ideologii a vojenskou strategii v mnoha bodech podobnou historickému fašismu a nacismu první poloviny dvacátého století, zároveň ale tvrdili, že kyjevská vláda, vzešlá z demokratických voleb, jsou „nacisté“, kteří ohrožují samu existenci Ruska.

Podpořte Reportér sdílením článku