Kam s holuby? Přece do holubníku!

Post Image

Kam s holuby? Přece do holubníku!

Play icon
17 minut

foto Tomáš Binter

Bývaly doby, kdy holubi dostávali válečná vyznamenání. Nyní jsou v očích obyvatel měst široce nepopulárními tvory, kteří znečišťují ulice a fasády. Ukazuje se však, že jejich vybíjení nepomáhá, populace se opět rychle obnoví. V Česku se proto po vzoru některých německých měst budují městské holubníky: ptáci budou podstatně více času trávit v nich, a nikoli na ulicích či náměstích.

Stalo se to začátkem října roku 1918 při bitvě v Argonnském lese. Uprostřed důležité bitvy první světové války byla Cher Ami poslední nadějí téměř dvou stovek amerických vojáků, kteří uvázli za nepřátelskou linií. Byli ostřelováni z obou stran. Jejich vlastní velitelství o nich nevědělo a nařídilo dělostřeleckou palbu. Cher Ami byla několikátá v řadě, kdo se pokusil vyrazit ze zákopů a dostat se k velení. Čtyřicet kilometrů urazila za pětadvacet minut. Jeden výstřel ji oslepil, další ji trefil do hrudi, a když dorazila do bezpečí, její noha visela jen na zbytku kůže. Dokázala však předat vzkaz: „Pro rány boží! Zastavte to!“ Cher Ami byla holubice. Tedy, jak se ukázalo o více než sto let později díky testům DNA, vlastně holub. Ten den zachránil 194 životů.

Zatímco tohoto opeřence odvezl zpět do USA osobně generál John J. Pershing, získal řadu ocenění a vstoupil do Síně slávy poštovních holubů, dnešní holuby už obvykle nectíme. Ne že by snad ztratili cokoli na svých schopnostech a vlastnostech. Stále jsou pozoruhodnými tvory, kteří dokážou letět i devadesát kilometrů v hodině a mají neuvěřitelný, lidem stále ještě ne zcela objasněný orientační smysl. Jenže jich je jaksi hodně a jejich počet stále stoupá.

„Při sčítání v letech 1985–1987 žilo v Česku zhruba 0,8–1 milion párů holubů, tedy na dva miliony ptáků. Při sčítání v letech 2014–2017 se už jednalo o jeden až dva miliony párů, tedy zhruba čtyři miliony jedinců,“ říká Karel Šťastný, autor čtyř vydaných Atlasů hnízdního rozšíření ptáků a profesor České zemědělské univerzity.

I když jsou dnes holubi přítomní v každém městě, původními živočichy nejsou. „Jeho latinský název je Columba livia, tedy holub skalní, ale přidává se k tomu ,forma domestica‘, tedy holub domácí,“ upřesňuje Karel Šťastný s tím, že divoký holub skalní na našem území nikdy nežil a nežije. „Vyskytuje se na skalnatých pobřežích Skotska, Irska, přes Francii a Středomoří, na severu Afriky a dál na východě až po Indii,“ popisuje. K nám se dostal v blíže neurčené minulosti s člověkem, který si jej zhruba v pátém až šestém tisíciletí před naším letopočtem domestikoval. Všichni naši městští holubi jsou tak zdivočelí domácí holubi. Ve městech nacházejí dostatek potravy a také teplo.

Ještě jedna věc je na holubech matoucí. I když se šlechtí plemena bílá, černá, hnědá, bůhvíjaká, v okamžiku, kdy uniknou do městského prostředí a začnou žít volně, během několika generací se opět vrátí do své původní podoby – tedy vypadají jako jejich předek, holub skalní. „Ať jsou velcí, mají chocholky, ozdobné peří na nohou, jsou černí, hnědí, nebo zcela bílí. Postupně se z nich stane šedý holub s dvěma pruhy na křídlech,“ popisuje Karel Šťastný. Od svého předka se liší tím, že mají bílý kostřec, což je místo dole na zádech, kde začíná ocas.

Půl milionu na holubník

Podpořte Reportér sdílením článku