Odchod!

Post Image

Odchod!

Play icon
13 minut
Na jaře 1991 už v Milovicích zůstával jen zbytek sovětských jednotek, který měl na starosti nakládání vagonů. „Obyčejní vojáci, aspoň podle mojí zkušenosti a mé tehdejší chabé ruštiny, byli spíš rádi, že to končí,“ říká fotograf Karel Cudlín.

Karel Cudlín, 400 ASA

„Záleželo, kterýho vola jsi potkal,“ vzpomíná autor fotografií dokumentujících odchod sovětských vojáků z Československa před třiceti lety. Velitelství okupačních jednotek, oficiálně nazývaných Skupina středních vojsk, sídlilo ve středočeských Milovicích, kde svého času žilo až sto tisíc občanů SSSR. Karel Cudlín sem jezdil od dubna do července 1991, kdy „všechno už bylo hodně v rozvalu“, jak sám říká.

Na jaře 1991 mu bylo třicet let. Měl už za sebou výstavu v legendární pražské galerii Fotochema na Jungmannově náměstí či angažmá v časopise Mladý svět, jehož prodaný náklad tehdy atakoval hranici půl milionu výtisků. Málokterému absolventovi katedry fotografie FAMU se podařil takový start.

„Fotili jsme s Danou Kyndrovou uprchlíky, což pro nás bylo úplně nové téma,“ vysvětluje Karel Cudlín.
Migranti přicházeli většinou z postkomunistických zemí, jejichž hospodářství se po pádu železné opony hroutilo. Československo pro ně bylo spíše přestupní stanicí

„Byli mezi nimi Rumuni, ale taky hodně lidí z různých koutů Sovětského svazu, který se právě rozpadal,“ vybavuje si Karel Cudlín. První tábory pro uprchlíky zřídilo ministerstvo vnitra v Jablonečku u Mimoně a v Bělé pod Bezdězem. Využilo k tomu budovy, které opustila sovětská armáda.

„V okolních barácích se ale občas mihla uniforma, nějací vojáci tam pořád byli. Vlastně nás překvapilo, co tam ještě dělají. A napadlo nás, že bychom je mohli taky fotit, než odtud všichni vypadnou,“ popisuje Karel Cudlín okolnosti, které stály u zrodu jeho nejslavnějšího cyklu fotografií.

Bylo mi jich líto

Dana Kyndrová a Karel Cudlín se v dubnu 1991 obrátili na parlamentní komisi „pro dohled na odsun sovětských vojsk z ČSSR“, kterou vedl poslanec a rocker Michael Kocáb. „Organizovali zájezdy pro novináře. Párkrát jsme se přidali, ale byly to samé oficiality. Proto jsme tam začali jezdit na vlastní pěst. V kasárnách už naštěstí vládl chaos, tak jsme různě prolejzali dírama v plotech. Občas nás někdo vyhodil, tak jsme se zase vrátili. Prostě už to šlo,“ vzpomíná Karel Cudlín.

Podpořte Reportér sdílením článku