Anketa. Kdo byl váš nejlepší učitel či učitelka?
12. září 2021
foto Profimedia.cz
Na anketní otázku magazínu Reportér odpovídají mimo jiné Ondřej Šteffl nebo Libor Bouček.
Libor Bouček, moderátor Pracuje i jako dabér, píše scénáře, studoval divadelní produkci na pražské DAMU. Na straně jedné je to třídní a latiník Ondřej Prokop z Akademického gymnázia v Praze. Ne že bych uměl perfektně latinu, ale jeho vysokoškolský způsob výuky, kdy před biflováním upřednostňoval dávání věcí do souvislostí a učení se přemýšlet, otevřel mnohým z nás oči a bránu k vysokoškolskému studiu. Nicméně vzhledem k tomu, čím se živím, musím zmínit i manžele Fleglovy, kteří mě vedli v Dismanově rozhlasovém dětském souboru. Láska k jazyku, akcent na řemeslnou přesnost, schopnost dialogu, cit pro pointu, netřaskavý humor a důraz na předložku jsou věci, které používám denně – a učili je mě oni.
Radka Wildová, profesorka Prorektorka Univerzity Karlovy, zabývá se rozvojem počáteční čtenářské gramotnosti. Nejlepším a nejinspirativnějším učitelem byl můj vysokoškolský učitel v oboru primární pedagogika – gramotnost. Oblíbila jsem si pana doktora na první přednášce, která sice neměla snadno uchopitelnou strukturu, ale ukázala ho jako „klasického“ vědce a znalce. To dokládala i jeho kancelář, ve které byly všude knihy založené lístečky s poznámkami. Při jakémkoliv odborném dotazu pak jen sáhl po knize, vyndal založený lístek a plynule překládal odborný text. Naučil mne mimo jiné hledat a kriticky posuzovat odborné zdroje. Naučil mne odborné pokoře, významu mezilidské spolupráce, laskavosti a vstřícnosti.
Petra Nesvačilová , herečka a režisérka Má velkou roli v seriálu Osada, 1. října vydá svoji první knihu Skutečná. Byla jich spousta, ale jako první si vzpomenu na českobudějovickou paní učitelku Mikasovou, která mě učila na prvním stupni. V první třídě mi sice dala oprávněnou velkou dvojku na vysvědčení, protože jsem byla dyslektička a špatně psala, ale zároveň řekla rodičům, ať se o mě rozhodně nebojí, že jim ještě ukážu – že jsem hvězda. Navždy jsem si v tu chvíli zapamatovala, že se mě někdo zastal a vidí ve mně to lepší. No a kromě toho mě nechávala už od té první třídy před tabulí vyprávět spolužákům všechny pohádky, které jsem napsala, a vlastně tak dělat skeče. Bylo to mé první veřejné angažmá.
Ondřej Šteffl, podnikatel Expert v oboru vzdělávání, ředitel společnosti Scio, studoval Matematicko-fyzikální fakultu UK. Marie Turková na základní škole měla nás děti hrozně ráda a my jsme měly rády ji. Emil Calda byl můj třídní na gymnáziu, celou dobu mi věřil a toleroval a někdy i zahlazoval všechny mé úlety, a že jich bylo. Zdeněk Hedrlín na matfyzu mi ukázal, že matematika je všude, že jsou mnohem zajímavější věci než čistá matematika – a vůbec nejzajímavější že je lidské myšlení. A Soňa Hermochová mě naučila, že člověk může rozvíjet i své „soft skills“ (což v sedmdesátých letech bylo ještě zcela neznámé) a změnit se. Bez dvou posledních bych se těžko dnes věnoval vzdělávání. Všem jsem moc vděčný.
Podpořte Reportér sdílením článku
Článek byl připraven redakčním týmem magazínu Reportér