Zase jen další plán, který nevyjde

Názory
​​​​​​​JEDNIČKY A NULY – rubrika partnera ​​​​​​​


 

Přečetl jsem si povrchně dokument Národní plán obnovy. Pocit, který jsem získal, je následující: je to jen další plán, jakých jsme viděli mnoho, a nestalo se nic. Teď se také nic nestane. Proč? První závadou je to, že přes veškerou snahu je tento dokument neprodatelný těm, kdo by měli být beneficienty. Občané, podnikatelé, úředníci. 

Museli byste přečíst mnoho stran textu dokumentu samotného, ale prostudovat i množství dalších materiálů, na které se odkazuje. Tento dokument je v takovém detailu, že ho využije možná projektový manažer, který bude sestavovat dílčí plnění jednotlivých projektů. Nikdo jiný to číst nebude a ani to číst nepotřebuje. Tudíž množství lidí, kteří pochopí, proč se jednotlivé věci dělají, bude velmi malé a to je problém.

Další problém je v tom, že dokument je v podstatě v rovině vize. (Vize, mise, strategie, taktika – víte, o čem mluvím, doufám.) Utratíme přes sedm miliard korun v podpilíři 1.2. – Digitální systémy veřejné správy. Je i popsáno za co. Bohužel tam nenajdete klasickou SWOT analýzu (silné stránky, slabé stránky, příležitosti, hrozby). Vzhledem k míře detailu by neměla chybět. 

Takže postavíme eHealth. Kde jsou hrozby? Vzpomínáte si na reportáž, jak starý zkušený lékař vypráví televiznímu reportérovi, že on je zkušený pediatr a ty nové věci se učit nebude? Já ano. Kdo přiměje lékaře, aby eHealth používali? Jakou roli sehrají zdravotní pojišťovny? Podotýkám, že se mnohokrát ukázalo, že pacientovi je to jedno. On pouze chce, aby u lékaře nebyla fronta a léky byly nejlépe zadarmo. Je v plánu věta, že eHealth přispěje k plnění těchto tužeb koncového zákazníka? Není. Je tam napsáno, že eHealth zlevní poskytování zdravotních služeb? Není. Prostě zdravotnictví bude lepší. A to znamená co?

Utratíme v podpilíři 1.5. – Digitální transformace podniků pět miliard korun. A teď si představte, že jste firma, která chce investovat do 4.0 (dosaďte si cokoli), a protože opravdu plánujete a máte i vizi i misi i strategii a taktiku, vyjde vám na konci jako největší nebezpečí, že budete potřebovat polovinu lidí propustit a čtvrtinu úplně jiných přijmout. Se současným zákoníkem práce? To si děláte legraci –  nebo jste nikdy nebyli v roli zaměstnavatele. O potřebných změnách legislativy není v plánu nic.

Je to jen další plán. 

 

(Ve skutečnosti jediným motorem digitalizace firem bude iracionální zvyšování minimální mzdy, které firmy donutí k propouštění. Ale to neví ani naše skvělé ministerstvo utrácení.)

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama