Nebraska: Modrý ostrůvek v Trumpově moři

Post Image

Nebraska: Modrý ostrůvek v Trumpově moři

Play icon
26 minut
Univerzitní kampus v Lincolnu, hlavní městě republikánského státu Nebraska. Cizinci sem moc nejezdí, natož v době pandemie.

foto Michael Durčák

Je to stát symbolizovaný lány kukuřice, v němž tradičně vítězí republikáni – a ani v letošních volbách, s republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, to nejspíše nebude jiné. Při posledních volbách byly jen dva okrsky s velkými městy, Lincolnem a Omahou, „modré“, což v USA znamená, že volí demokraty. Nebraska ovšem ukazuje jednu věc. Ačkoli Ameriku letos postihla pandemie, ekonomická krize i rasové bouře, situace může být složitější a barvitější, než by se zdálo z temných předpovědí o hrozbě druhé občanské války.

Někdo ten virus srovnává s teroristickými útoky z roku 2001.

„Neboj, brzy to už všechno skončí a budeme na to vzpomínat jako na druhé 11. září.“

„Jak to myslíš?“

„To je jednoduché. Dřív nebo později pandemie přejde. Postavíme pár pomníků, vyhradíme tomu jeden den v kalendáři a na výročí bude třeba vojenská přehlídka. Ale jako v každé krizi, vyjdeme z toho jako nová a lepší země. Opláčeme to, oklepeme se a půjdeme dál,“ povídají si mezi sebou dva muži v rouškách nedaleko místního univerzitního zdravotnického centra, když kolem nich procházím.

Mimo jiné i díky činnosti tohoto univerzitního střediska nedopadla – přinejmenším do konce září – na stát Nebraska na americkém Středozápadě pandemie koronaviru tak mocně jako třeba na New York či Louisianu na jaře nebo Floridu, Texas a Arizonu na počátku léta. Trojí krize, kterou USA procházejí, se tu projevuje úplně jinak, než můžete vidět prostřednictvím televizních obrazovek či zpravodajských serverů. Mimo jiné i proto, že hlavní americká média, jejichž centrály se nacházejí na obou pobřežích Spojených států, situace na Středozápadě, v „Midwestern states“, obvykle příliš nezajímá.

Podpořte Reportér sdílením článku