Moscow Mule: světový koktejl, který vznikl náhodou

Byznys

Na žebříčku nejoblíbenějších světových koktejlů je Moscow Mule hodně vysoko. Kombinace vodky, zázvorového piva a limetové šťávy se v měděném hrnku podává už téměř osmdesát let. Koktejl vznikl náhodou, když parta podnikatelů hledala odbyt pro své výrobky. Náhodě ovšem není ponechán základ, ruská vodka vyrobená podle těch nejvyšších standardů.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

V historii se vodce nikde jinde na světě nedařilo tak jako v Rusku. Domácímu pálení se oddával kdekdo a není proto divu, že v 19. století vládl v carském Rusku v této oblasti chaos. Car Alexandr III. to chtěl změnit, a proto jmenoval vládní radu v čele Dmitrijem Ivanovičem Mendělejevem, slavným chemikem a vynálezcem periodické tabulky prvků. Úkolem rady bylo definovat recepturu pro výrobu kvalitní ruské vodky. 

Vznikla tak závazná norma známá pod názvem „russkij standart“, která nařizovala používání kvalitní pšenice a nejjemnější ledovcové vody, vícenásobnou destilaci a filtraci přes dřevěné uhlí. 

Nastavených podmínek se drží i současný výrobce vodky Russian Standard. Propojuje poctivé řemeslo s nejnovějšími poznatky. Spolupráce s vědci z petrohradské univerzity a vysoká kvalita vstupních surovin – pšenice z ruských stepí a měkké vody z Ladožského jezera, proces dvousetnásobné destilace, následné filtrace a závěrečné relaxace, kdy se vodka nechává odpočinout a uzrát, dává vzniknout perfektně čisté a jemné vodce. 

 

Tři v potížích a polaroid

Na začátku příběhu koktejlu Moscow Mule byli tři američtí podnikatelé, kterým se nedařil odbyt jejich výrobků: distributor vodky, dále majitel taverny, který si nevěděl rady s přebytkem zázvorového piva ve skladech, protože se zrovna stala hitem sladká zázvorová limonáda a konečně dědička továrny na měděné nádobí, na které se prášilo v regálech. Ti společně vytvořili dnes již legendární Moscow Mule. 

V propagaci jim významně pomohl poválečný fotografický hit jménem Polaroid. Cestovali napříč Amerikou a fotili barmany pózující s koktejlem Moscow Mule. Jeden snímek nechali barmanovi na památku a druhý vzali s sebou, aby ho ukázali v dalším baru. Díky tomuto „virálnímu“ marketingu, jak by se dnes řeklo, se Moscow Mule stal záhy slavným a barmani se začali předhánět s originálními variacemi základní receptury. 

 

Kolem světa 
Ve světě existuje řada variací, které si snadno může každý vyzkoušet i sám doma. Elegantní francouzský šarm dodá Moscow Mule šampaňské, pocit staré Anglie vyvolá přidání jablečného cideru. Anebo můžete otestovat některou z následujících receptur:  
 
Moscow Mule Classic
4,5 cl vodky Russian Standard
12 cl zázvorového piva
0,5 cl čerstvé limetové šťávy
plátek limety
 
 
Rakousko
Apple & Cinnamon Moscow Mule
3 cl vodky Russian Standard
3 cl jablečného džusu
1,5 cl zázvorového piva
špetka mleté skořice
kousky jablek a celé skořice na ozdobu
 
 
Barbados
Grapefruit Moscow Mule
3 cl vodky Russian Standard
6 cl šťávy z grepu
6 cl zázvorového piva
grep na ozdobu
 
 
Skandinávie
Cranberry Moscow Mule
3 cl vodky Russian Standard
3 cl brusinkové šťávy
6 cl zázvorového piva
1 cl limetové šťávy
rozmarýn a brusinky na ozdobu
 
 
Turecko
Pomegranate Moscow Mule
4 cl vodky Russian Standard
1,5 cl limetové šťávy
2 cl šťávy z granátového jablka
semínka z granátového jablka dle chuti
12 cl zázvorového piva
 
 
Nový Zéland
Strawberry Moscow Mule
 
4,5 cl vodky Russian Standard
1,5 cl limetové šťávy
12 cl zázvorového piva
2 ks rozmačkaných jahod
2 cl jahodového sirupu
 
Vodku Russian Standard pořídíte od 320 Kč v pražském showroomu Warehouse #1 nebo na www.warehouse1.cz
 
pijtesrozumem.cz
Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama