Logo

Do pěti let bez Ruska. Musíme začít hned, říká šéf ČEZ

Post Image

Do pěti let bez Ruska. Musíme začít hned, říká šéf ČEZ

Play icon
20 minut

foto Tomáš Binter

Plán k přechodu na obnovitelné zdroje energie za pomoci ruského plynu vzal po vypuknutí války zasvé. „Evropskou energetiku čeká zásadní změna,“ říká šéf elektrárenské společnosti ČEZ Daniel Beneš. Odstřižení od ruské ropy, plynu i jaderného paliva se podle něj dá zvládnout, ale musí se na tom začít okamžitě pracovat.

Dokázala by se Evropa v dohledné době obejít bez ruského plynu?

Pozice jednotlivých zemí se liší. Jinak to vypadá pohledem ze Španělska, kde žádný ruský plyn neberou, a jinak ze Slovenska, Německa nebo České republiky. Z našeho pohledu je dobře, že Německo zachovalo chladnou hlavu a řeklo, ať se ruského plynu a ropy zbavíme k nějakému stanovenému datu, ale ne hned.

Proč ne okamžitě?

Protože by to znamenalo mnohem větší problémy, než si zastánci okamžitého vypnutí dovedou představit. V podstatě by začala kolabovat podstatná část evropské ekonomiky. Plán EU na úplnou nezávislost na surovinách z Ruska do roku 2027 je podle mě správný. Vypnout to okamžitě by byl hazard. Ale na druhou stranu není na co čekat a je potřeba se tou cestou okamžitě vydat.

Co by kolabovalo jako první, kdyby Rusko své dodávky jednostranně zastavilo?

Jako první by vyletěly ceny elektřiny a plynu, a to třeba na desetinásobek, v řádu dnů. Pak by se začaly odpojovat všechny podniky, které jsou závislé na elektřině a na plynu. Přerušily by produkci, se všemi důsledky pro ty firmy, jejich zaměstnance, hospodářství jako celek, dodavatelské řetězce – a také se všemi důsledky pro sociální vztahy ve společnosti.

Rusko žádá platbu v rublech, jinak prý nic nedodá, alespoň to tvrdí mluvčí Kremlu. Může mít takový požadavek oporu v nějakých kontraktech?

Myslím, že je to jen proklamace. Také se v tom prohlášení mluví o nových kontraktech. Pochybuji, že by se vůbec nějaké nové uzavíraly.

Byla to od Evropy strategická chyba, sázet tolik na ruský plyn?

Sázku na plyn jako přechodové palivo po cestě k obnovitelným zdrojům prosazovalo především Německo. Nevím, nakolik to mohlo být ovlivněno mimořádnými vztahy, které mezi Ruskem a Německem dlouhodobě panovaly. Ukazuje se, že to dobré nebylo. Zároveň je fér říct, že po bitvě je každý generálem a že si opravdu asi málokdo dovedl ještě před pár měsíci představit, že Rusové budou střílet na Ukrajinu balistické rakety a házet tam bomby.

Green Deal nezemřel

Co všechno se musí stát, aby se naplnil plán na odstřižení od závislosti na Rusku do pěti let?

Podpořte Reportér sdílením článku