Když vir běží sítí

Post Image

Když vir běží sítí

Play icon
5 minut
Titulní strana britského deníku o koronaviru.

ilustrační foto Profimedia.cz

Svět, včetně Česka se potýká s nákazou způsobenou novým koronavirem. Nemoc se ovšem šíří i na internetu, sociálních sítích a v některých redakcích. Bylo by skvělé, kdyby si to dotčení uvědomili.

Na americkém internetu to tehdy vyvolalo velký rozruch. Na poplach troubil na Twitteru též jistý Donald Trump. „Ebola se šíří mnohem rychleji, než (úřady) a zástupci vlády připouštějí,“ psal a kritizoval prezidenta Obamu.

O co šlo? V roce 2014 vypukla v Africe epidemie nebezpečné virové choroby. Několik nakažených Američanů, lékaře a misionáře evakuovali z kontinentu zpět do USA, dvě americké zdravotní sestry se pak nakazily přímo ve své zemi, když pečovaly o nemocného cizince, ale zotavily se – celkově se udává, že šlo o jedenáct případů, z toho dvě úmrtí.

Ve světě informací se ovšem zdálo, že země čelí těžké krizi. Vědecký časopis The Lancet krátce poté publikoval text několika expertů, podle nichž bylo skutečné riziko infekce v USA velmi malé, ale obavy Američanů zásadně ovlivnila média a internetové sociální sítě. „Sociální média strach ohledně Eboly zesilovala,“ argumentovali autoři příspěvku.

Nynější nákaza novým koronavirem SARS-CoV-2 se s epidemií Eboly nedá srovnávat. Na virus, který se během pár měsíců rozšířil z Číny, umírá naštěstí zásadně méně lidí; u velké většiny, těch mladších a zdravých, má mírný průběh. Bohužel se ale šíří snadno – tudíž pokud zasáhne významnou část obyvatelstva, hrozí tak jako v mnohamilionovém čínském Wu-chanu náhlé přetížení zdravotního systému těžkými případy, které potřebují nemocniční lůžko, případně intenzivní péči. Nejde o středověký mor, ale není to ani naprosto totéž jako sezonní chřipka; kvůli ní nevyhlašuje Světová zdravotnická organizace globální stav zdravotní nouze, na vir chřipky se každý rok vyvíjí vakcína a lidstvo o ní ví podstatně více než o onom novém koronaviru.

Zkoumání viru a měnících se statistik nicméně ponechám odborníkům; zmíněný případ s americkou panikou kolem Eboly mi však letošní dění trochu připomíná. Ne že by obavy nebyly pochopitelné, i nákupní horečce a shánění respirátorů se dá rozumět, zvláště když trpíte oslabenou imunitou nebo jste staří. Avšak tento přirozený strach dále posiluje prostředí nového informačního věku, sociálních médií, Facebooku. A někteří žurnalisté a mediální firmy ho využívají, aby si zajistili větší publikum.

Podpořte Reportér sdílením článku