Logo

Pročíst se k extázi

Post Image

Pročíst se k extázi

Play icon
15 minut
„Když se bavíte s dětmi, uslyšíte, že čtení je pro ně víc o pocitech než o jazyce. A že ty pocity mohou být různé,“ vysvětluje laureátka Ceny Neuron. Snímek byl pořízen v Národní technické knihovně.

foto Tomáš Binter

Když člověk najde tu správnou četbu, může to zažehnout až fyzickou rozkoš, tvrdí čerstvá laureátka ceny Neuron pro nadějné vědce. Věnuje se výzkumu čtenářské gramotnosti a chtěla by školákům dopřát jinou než tradiční výuku literatury. „Cpeme dětem do hlavy jména autorů, zkoušíme je z výkladu díla. Přitom jde hlavně o náš vlastní prožitek, ať už je jakýkoli,“ říká Anežka Kuzmičová, která zkoumá, jak četba může vylepšit naše životy.

Dvanáct let pracovala pro švédskou univerzitu, z toho poslední dva roky hostovala v Anglii. Teď bydlí s rodinou na pražském Žižkově, odkud ve volných chvílích vybíhá na oblíbenou trasu přes vrchy Vítkov a Parukářka.

„Náš výzkum je hodně komplexní a nasbírali jsme obrovské množství dat. V určité fázi není jednoduché najít způsob, za jaký konec začít tahat a rozmotávat to klubko, aby to dávalo smysl,“ přibližuje svoji práci a dodává: „Potřebuju proto zapojit tělo, abych mohla naplno vnímat a myslet.“

Podobně – tedy hodně fyzicky – to má Anežka Kuzmičová i se čtením, které se stalo jejím hlavním profesním tématem. „Slova dokážou v člověku nastartovat velké věci. Snažím se zkoumat, čím vším je ovlivněn náš čtenářský prožitek, co pozitivního se v nás přitom děje a jak tomu jít naproti,“ říká.

Jejímu týmu letos končí první ze dvou fází financování, během níž proběhl poměrně unikátní výzkum. „Zkoumali jsme čtení v jeho přirozeném prostředí – namísto v laboratorních podmínkách, jak se to dělá většinou. Vyrazili jsme za dětmi ve věku 9–12 let, abychom zjistili, jak čtou a prožívají příběhy.“

Jinak, než se očekává

Na základní škole nebyla příliš náruživá čtenářka. „Šly mi ale jazyky, na gymplu jsem se naučila švédsky – rychle a dobře. Postupně jsem přidala další jazyky, začala jsem v nich číst. Líbilo se mi pronikat do jiných, neznámých světů.“

Podpořte Reportér sdílením článku