Nikde žádný maják, žádná kostelní věž

Post Image

Nikde žádný maják, žádná kostelní věž

Play icon
22 minut

„Globalizace vyvolává jakýsi univerzální existenční neklid,“ píše ve své eseji česko-německá spisovatelka Daňa Horáková, literární objev posledních měsíců. Magazín Reportér nabízí originálně uvažujícím osobnostem téma k přemýšlení: Co je podle nich největším problémem naší doby a současné společnosti? „Lidé jako by se dusili svými nezměrnými možnostmi,“ všímá si Daňa Horáková a přichází s východiskem: lépe naslouchat filozofu Kantovi, více přemýšlet o významu pohádek.

Coby dítě jsem musela být nesnesitelná. Sotvaže jsem pochopila, že nemám šanci stát se princeznou, začaly mě zajímat ježibaby, sedmihlaví draci a vodníci – jedním slovem zloduši. Připadli mi živější a zajímavější než spanilomyslné blondýny s hvězdou na čele, jejichž jediným úkolem bylo cudně čekat na prince.

Za nejhrůznějšího ze všech zloduchů jsem ve třinácti považovala „báťušku cara“, který v jedné ruské pohádce odsoudil svého znamenitého, urostlého střelce Fedota k následujícímu trestu: „Jdi tam, nevím kam, přines to, nevím co.“ Z toho na mě šel děs; takový úkol se přece nedá splnit! Ve srovnání s tím byl boj s drakem hračkou. A tak se Fedot se zničehonic ocitnul v de facto bezvýchodné situaci. Jaký div, že propadl beznaději? V hlavě se mu rozhostilo prázdno, jež dunělo strachem, takže nevěděl, kudy kam.

Jako my dnes…

Jeden rozdíl tu přece jen je

Demografové, statistikové a další odborníci nás s neúnavnou pravidelností informují o všem, co nás čeká, pakliže se nevzchopíme a něco nepodnikneme. I když řada politiků považuje tyto problémy za blábol, fake news či propagandu protivníků, neuškodí inventura (bez nároku na úplnost a s těžištěm na země západního křesťanství). Voilà:

– Změna klimatu. Země se otepluje.

Podpořte Reportér sdílením článku