PODCAST: Hurá, vrátili se vlci. Pojďme je střílet

15. února 2022

Post Image

PODCAST: Hurá, vrátili se vlci. Pojďme je střílet

Play icon
43 minut

archiv

Je dobře, že se do naší přírody v posledních letech vracejí vlčí smečky? Tomu se věnuje pozoruhodný celovečerní dokument Vlci na hranicích, který natočil další host Reportéra – režisér Martin Páv, slavící právě tento týden třicáté narozeniny.

Mimořádný a pozoruhodný je dokument (program ČT2 ho vysílá v úterý 15. února ve 21:25) mimo jiné z toho důvodu, že na úvodní otázku nenabízí jasnou odpověď.

Martin Páv si před pěti lety našel na Broumovsku u polských hranic pětici hlavních protagonistů – od ekologického aktivisty, který vlky vítá, po velkochovatele ovcí, který by je nejraději střílel. Ke všem těmto lidem přistupuje s velikou empatií a snahou o pochopení; divák tím pádem zjišťuje, že pravdu mají svým způsobem všichni, protože jediná pravda jako obvykle neexistuje.

„Když jsem se roku 2017 na Broumovsko poprvé vydal,“ přiznává Martin Páv, „měl jsem spíš radost z toho, že se k nám vlci vracejí, ale jak jsem pak vedl dlouhodobý dialog s příznivci i odpůrci, můj jasný názor se rozptýlil.“

Záběry vlků se v dokumentu vlastně nevyskytují. Filmaři žádného nenatočili, ani se o to moc nesnažili. A nejspíš to je dobře, protože divákovi dochází, že jde o symbol, a slovo „vlk“ by se klidně dalo nahradit například slovem „uprchlík“. Jde o téma, které spíše tušíme, než vidíme, ale které společností hýbe a rozděluje ji.

„Důvěru svých pěti protagonistů jsem si získal nejspíš tím,“ vzpomíná Páv, „že jsem jim vysvětloval ten luxus filmové hodiny a půl, který dává všem účinkujícím dost prostoru – nepředstaví je jen jako nositele názoru na vlky, ale taky jako lidské osobnosti. Těsně před uzavřením práce jsme všechny pozvali na projekci a třásli se strachy, že někdo z nich nebude s filmem souhlasit, ale naše zpracování nejenže přijali, ale ještě si pak sedli k jednomu stolu, u kterého jsme propovídali zbytek večera…“

Rozhovor s Martinem Pávem nejen o vlcích, ale taky o jeho dlouhých návštěvách keňského slumu nebo přípravách prvního hraného filmu si poslechněte buď přímo zde, nebo ve vašich podcastových aplikacích.

Podpořte Reportér sdílením článku