Prázdniny s Putinem

Post Image

Prázdniny s Putinem

Play icon
21 minut
Dukar-ool Maskyr-ool se svým stádem a hodinkami od Sergeje Šojgua v místech u řeky Jenisej, která si oblíbil Vladimir Putin.

foto Stanislav Krupař

Ty odlehlé kouty Sibiře využíval Vladimir Putin léta k budování svého obrazu drsného chlapíka. Dnes se mu ruská periferie Tuva hodí coby zdroj lidské potravy pro ukrajinská děla. A ruské cestovní kanceláře se sem na aureolu ruského diktátora snaží nalákat turisty. „Nejdřív jsem myslel, že jsou to geologové, pak jsem ale nevěřil vlastním očím. Mezi nimi Putin. Putin!“ vzpomíná pastevec Dukar-ool Maskyr-ool.

Nikdy netušíme, kdy se objeví – říká mi drobný, vysušený stařík s tváří spálenou sluncem. „Ale že je tady, to poznáme hned. Nebe se skoro zatmí vrtulníky!“ povídá a slovo „vrtulník“ působí nepatřičně v kulisách, v nichž jako by se zastavil čas.

Stojíme na břehu Jeniseje, v kraji odlehlém tak, že si to Evropan nepřivyklý sibiřským dálavám ani nedokáže představit.

Je to už pár let. Půl dne jsme se sem kodrcali v gazíku, pak přestoupili do motorového člunu, který nás donesl až sem, ke dvaasedmdesátiletému tuvinskému pastevci Dukar-oolu Maskyr-oolovi. Pan Maskyr-ool býval jedním z obyčejných sibiřských dříčů – většinu života kočoval se svým stádem krav, ovcí a koní na léto do hor, aby se blíže k podzimu vrátil dolů k řece.

V jeho mládí tu bývala ta nejmalebnější dolina řeky Jenisej, jenže pak přišli sovětští plánovači a vybudovali zde Sajano-šušenskou přehradní nádrž. Její vodní hladina je všude kolem, samotná hráz se však nachází v sousedním Chakasku. S 6 400 MW přesahuje trojnásobně kapacitu našeho Temelína a je tak nejvýkonnější vodní elektrárnou v Rusku. Sovětská moc tu kdysi slibovala ráj na zemi – šťastné pionýry plavící se na výletních parnících jenisejského moře a nekonečné příděly elektřiny zdarma.

Z komunistických slibů však nezbylo nic. Elektřiny je dnes v Tuvě nedostatek a je jedna z nejdražších na Sibiři. A sami Tuvinci přišli o ta nejmalebnější místa své vlasti, zatopila je voda. A s nimi skythská i turkická pohřebiště a další, nikdy pořádně neprozkoumané památky dávného osídlení.

A fotili a fotili

Podpořte Reportér sdílením článku