Autoři filmu o Babišovi: Chytí býka za rohy a lže

26. června 2017

Zuzana Piussi a Vít Janeček.

Zuzana Piussi a Vít Janeček začali točit dokument o vývoji českého zemědělství po roce 1989. Vyšel jim z toho velmi kritický film s názvem Selský rozum. Pojednává o Andreji Babišovi, největším sedlákovi všech dob. „Vidíte tam strach a pokřivenost,“ říkají filmaři.

Je několik dnů po kinopremiéře vašeho dokumentárního filmu Selský rozum. Jaké máte reakce?

Zuzana Piussi (ZP): Od přátel a kolegů mám pozitivní ohlasy. Mluvila jsem i s lidmi, kteří mě v minulosti kritizovali, a říkali, že to bylo fajn. Jako vždy se objeví i někdo, kdo vám řekne, že jsme měli udělat úplně jiný film. Ale na to jsem už zvyklá.

Ozval se i Andrej Babiš. Říká, že dokument je neobjektivní, nevyvážený, a že je to skrytá předvolební agitka namířená proti němu.

Vít Janeček (VJ): On hlavně řekl, že už dopředu věděl, že se s námi nemá bavit. A prý udělal dobře, že se námi nepotkal. To mě zaujalo. Jeho nesetkávání se a nevyjadřování se je podle mě také velké téma.

Předpokládám, že jste s ním chtěli natáčet (v dokumentu vystupuje jen na archivních záznamech, pozn. red.).

VJ: Poslali jsme do Agrofertu okruhy, o čem chceme mluvit. Jak se rozhodují, co budou pěstovat, jak nakupují firmy. Chtěli jsme také mluvit s manažery z Vodňan o podmínkách zaměstnávání cizinců (film se věnuje i pracovním podmínkám ve Vodňanské drůbeži, pozn. red.). Nabízeli jsme, že si můžeme pohovořit s kýmkoliv z Agrofertu, výběr těch lidí byl na nich. Andrej Babiš na SMS zprávu nereagoval a Agrofert odmítl.

ZP: Ke všemu, čemu se ve filmu věnujeme, jsme chtěli znát jejich názor. Bez úspěchu.

Vůči Andreji Babišovi a Agrofertu je dokument velmi kritický. Čekali jste od začátku, že vznikne takový film?

VJ: Máme natočených sto dvacet hodin materiálu. Původní nápad byl, že začneme tím, jak vypadalo zemědělství v roce 1989, obloukem se přesuneme do současnosti, ukážeme největší změny a problémy. Z toho všeho nám vyplynul konflikt mezi konceptem rodinných farem a velkých korporací, která je pro dnešek určující. Zemědělské podniky v Česku často vlastní finančníci, kteří skupují půdu ve velkém. Nesouměřitelně největší z nich je pak konglomerát Agrofert.

Podpořte Reportér sdílením článku