Dotace, machinace – ve vědě a vysokých školách

Report

V české akademické a vědecké obci se objevují případy zneužívání národních i evropských dotací: tyto incidenty na jedné straně poškozují jméno poctivých vědců a učitelů, na druhé straně vyvolávají v příslušných institucích velké spory a rozbroje. Magazín Reportér se tématu pravidelně věnuje - nyní i v tomto blogu.

6.

Rektor ČVUT hovoří

Rektor Českého vysokého učení Petr Konvalinka poskytl rozhovor červencovému Reportéru. V interview hovoří mimo jiné o kauzách, které hýbaly jeho školou.

 

5.

Dotace a spor o digitalizaci českého filmu

Byl zde záměr restaurovat klenoty československého filmu. Ministerstvo kultury vydalo na své poměry vysokou sumu – přes 50 milionů, přispěly i fondy z ciziny. Výsledkem je spor mezi dvěma tábory, „kameramany“ a „historiky“ o to, jak správně digitálně omlazovat. Má se v digitální verzi odstranit chlup, který byl na objektivu při natáčení filmu? Má být nebe ve snímku Jiřího Trnky více modré? Květnový Reportér se zabýval dalším, možná překvapivým aspektem dotací.
 

4.

Areály duchů. Stály miliardy, vědci nikde

Nejprve se dva lidé seznámili při hraní on-line hry. Pak měli velké plány, zapojili univerzitu a zažádali si o dotace, které dostali. Výsledek je žalostný. Jeden vědeckotechnický park vznikl, ale nikdy se nerozjel. Druhý skončil jako rozestavěná kostra. Po třetím parku není ani stopy. Projekty přitom patřily mezi vůbec to nejdražší, na co šly evropské a české dotace z programů ministerstva průmyslu. Magazín Reportér ve svém dubnovém vydání detailně zmapoval příběh neexistujících vědeckotechnických parků.

 

3.

Nový návrh na odvolání rektora ČVUT

V dubnu opět pokračovaly bouře na jedné z nejvýznamnějších českých univerzit – objevil se druhý návrh na odvolání rektora ČVUT. I v jeho pozadí byly spory kolem financování – a také předchozí neshody související s působením dotačního šíbra Miroslava Elfmarka (jeho příběh pod názvem Baron Prášil nové doby zde).

 

2.

Dotační šíbr na pozadí sporů na ČVUT

V březnovém vydání zmapoval magazín Reportér velký spor na jedné z nejznámějších českých univerzit. V kostce jde o to, že rektorát ČVUT zaplatil externí firmě za prověření dvanácti funkcionářů školy, v hlášení o výsledcích „prověrky“ se objevily i informace o jejich rodinných příslušnících. Na informaci o prověrkách se přitom přišlo při mapování stop, který v roli poradce rektora zanechal na univerzitě dotační šíbr Miroslav Elfmark. Článek si můžete přečíst zde.

 

1.

Na počátku zkoumání. Škola dotačních kouzel

Reportér se tématu dotací a machinací věnuje již delší dobu. V dubnu 2016 například zveřejnil článek o dotačních kouzlech, které se naučili někteří vysokoškolští vyučující. „Místy lze ten příběh směle přirovnávat ke kouskům Harryho Pottera. Věci existují i neexistují, mizí a transformují se. Desítky, ne-li stovky milionů především evropských dotací (ovšem rozdělovaných českými úřady) odtekly kamsi do soukromých rukou. To, co z nich mělo vzniknout, zůstalo buď na papíře, nebo z nich vzniklo něco jiného, než se slibovalo. Přečtěte si, jak taková kouzla s reálnými penězi vypadají.“ 

 

Vzniklo s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement

Sdílení

Reklama
Advertisement

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama
Advertisement