Rozhovor

Eddie Izzard: Monty Python mne mají za idiota

04 / 12 / 2016

Vystupoval mimo jiné v newyorské Madison Square Garden, kam na něj přišlo patnáct tisíc lidí. Nyní navštívil stand-up komik, maratonský běžec, transvestita a eurofil Eddie Izzard poprvé Česko. Svou show představil v pražském Kongresovém centru, rozhovor probíhal krátce předtím.

Vystupoval mimo jiné v newyorské Madison Square Garden, kam na něj přišlo patnáct tisíc lidí. Nyní navštívil stand-up komik, maratonský běžec, transvestita a eurofil Eddie Izzard poprvé Česko. Svou show představil v pražském Kongresovém centru, rozhovor probíhal krátce předtím.

Kdyby Hvězda smrti z Hvězdných válek skutečně existovala, musela by na ní přece být kantýna. A určitě by tam chodil i největší zlosyn Darth Vader. Taková je výchozí situace jednoho ze skečů britského stand-up komika Eddieho Izzarda. A když už by si Vader objednal jídlo, mohl by si zapomenout vzít tác, za což by dostal kartáč od kuchyňské pomocné síly. Představa natolik absurdní, že by to mohlo stačit. Ale Izzard ji ve svém skeči rozvede do natolik absurdních rozměrů, že jedno oko nezůstane smíchy suché. Ztělesňuje přitom jak Darth Vadera, tak onu kuchyňskou sílu i dalšího hosta kantýny, který se přichomýtne. 

Vystoupení Eddiho Izzarda představují vodopád takových absurdních scének. Už samotný pohled na komika je legrační. Čtyřiapadesátiletý muž poskakuje po jevišti, střídá role, koulí očima. Pro pochopení mnohých vtipů se divákovi hodí široké vzdělání: skáče se z prostředí lovců a sběračů k biblickým příběhům, od středověku po evropský imperialismus či americkou popkulturu.

Má za sebou řadu televizních pořadů i filmů; čeští diváci mohou znát jeho tvář ze snímků Dannyho parťáci či Valkýra. Při svých vstoupeních se nevěnuje aktuálním tématům, jinak se ovšem svým politickým angažmá netají. Podporuje Labour party, a to i finančně, při hlasování o brexitu hlasitě horoval pro setrvání země v Unii. Ještě před pár lety byla část vystoupení věnována rovněž Izzardově sexuální orientaci: tvrdil o sobě, že je lesba mužského pohlaví a vystupoval v ženských šatech. Je vášnivým maratoncem, na počest Nelsona Mandely a jeho 27 let strávených ve vězení letos uběhl 27 maratonů v Jižní Africe za 27 dnů.

 

V Česku budete vystupovat poprvé. Když přijíždíte na neznámé území, připravujete se nějak speciálně?

Ne, počítám s inteligencí publika. Když jsem vystupoval v Estonsku, Lotyšsku nebo Srbsku, taky jsem prostě vyšel na pódium a zahrál svou show. Předpokládám, že si mě najdou lidi, kteří mají rádi humor Monty Pythonů. Takže ani na Prahu se nijak zvlášť nepřipravuji.

 

Mají různé národy jiný smysl pro humor?

Ne. Reakce jsou stejné, rozdíl je jen v odkazech. Vystoupil jsem v osmadvaceti zemích, což je v oblasti comedy světový rekord. A lidi, kteří moje věci chápou, mohou žít v jakékoliv zemi světa. Ale není to každý, mainstream mne nepochopí.

 

Existuje něco, z čeho by si komik neměl dělat legraci? Máte nějaká tabu?

Nemohu mluvit za kolegy. Z mého pohledu je možné dělat si legraci ze všeho, ale já osobně bych nezesměšňoval ty, kteří se potýkají s obtížemi, jsou na tom špatně. Je možné mluvit třeba i o tom, jak lidé umírají, ale kloním se spíš k tomu, dělat si legraci z těch, kteří utrpení způsobují.

 

Ve svých show se představujete jako transvestita. Jaké to pro vás je a jak na to lidi reagují?

Je to genetická věc, cítím to na sobě už od svých čtyř let. Jsem přesvědčený, že je důležité být i v tomhle upřímný. S mou show to ale nemá nic společného a doufám, že už brzo nikoho nebude zajímat, jestli jste gay, lesba nebo transgender. Co děláš? Aha, comedy. Aha, jsi herec. Aha, běháš maratony. OK, jak ti to jde? Ale sexualita, aspoň si to přeji, časem snad bude čím dál nudnějším tématem.

 

Jaké byly vaše komediální začátky?

Hercem jsem chtěl být od sedmi let, ale nedostal jsem se do školního divadelního kroužku. Později, v sedmdesátých letech, jsem objevil komediální skupinu Monty Python. A řekl jsem si, že chci taky dělat comedy. Pak jsem se vnutil na velký mezinárodní festival ve Skotsku, kde jsem pak během třinácti let vystupoval dvanáctkrát se sketch comedy, buskingem a nakonec se stand-up comedy. Ale miluju i herectví, zrovna pracuju na filmu Victoria and Abdul se Stepenem Frearsem, Judi Dench a Michaelem Gambonem. A rád dělám i seriály.

 

Někdy vám říkají „zbloudilý Python“. Jaký máte se svými idoly a kolegy vztah? Setkáváte se?

Tak často, jak jen to jde. Ale mám pocit, že už je obtěžuji. Jsem jejich vášnivý fanoušek, umím od nich úplně všechno skoro nazpaměť, znám je všechny osobně. Ale mám pocit, že už je štvu, že si musejí říkat: „Bože, už je tady zas, ten idiot!“

 

V soukromém životě jste velký aktivista, ale na pódium politiku prakticky vůbec netaháte. Proč ne?

Ty věci se rychle vyvíjejí, proměňují, odcházejí. Něco na pódiu řeknete a lidi se budou za rok ptát: „O čem to vlastně mluví?“ Proto nedělám věci ze současnosti, ale spíše o starodávných obětech, mýtických bozích a podobně.

 

V několika vašich show mluvíte o „evropském snu“. Jak byste přiblížil, v čem takový sen spočívá?

Myslím, že evropský sen, americký sen či světový sen jsou v zásadě stejné. Žít ve světě, ve kterém má každý férovou šanci,  může uživit svou rodinu a chodit na dobré školy, žít ve vzájemném respektu. A mít funkční hospodářství bez finančních krizí.

 

Máte za sebou opravdu dlouhé série maratonů. V roce 2009 jste jich uběhl 43 za 51 dnů, letos 27 za 27 dnů. Jakou jste měl motivaci? 

Prospívá to mé fyzické zdatnosti – při tom běhu jsem byl možná zdravější, než když jsem byl kluk. Zadruhé je to ohromné dobrodružství. A pak, přineslo to peníze na dobročinnost, první sérii jsem běžel pro jednu velkou britskou charitu. 

 

A jaký smysl měl běh na počest Nelsona Mandely? 

Vyslal jsem zprávu do světa. Děti díky tomu ve školách mluvily o apartheidu, rasismu a taky o mě – transgender chlápkovi, který beží přes Afriku s červeně nalakovanými nehty a s vlajkou Jižní Afriky. Někdy to ale bylo skutečně těžké. Pátý den jsem strávil v nemocnici, takže poslední den jsem musel běžet dvojitý maraton (Izzard si uložil cíl uběhnout 27 maratonů za 27 dní – pozn. red.)

 

Co mohou diváci očekávat od vaší show Force Majeure Reloaded, kterou jste přivezl do Prahy? 

Bude to svým způsobem inteligentní, ale zároveň velmi bláznivé. Hraji jako dítě, ale mám mozek dospělého. Českému mainstreamu se to líbit nemusí, ale pokud jste groovy a máte zapnutý mozek, bude se vám to líbit.

Galerie (2) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat