Česká armáda: máme se znepokojovat?

6. října 2015

Vojenská přehlídka v Praze, červen 2015. Ilustrační foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Diskusi o znepokojivém stavu armády – extremistických náladách, zadluženosti vojáků a všudypřítomné korupci – rozebírá bezpečnostní analytik, který působil jako ředitel kabinetu ministra obrany a šéf jeho poradců.

Armádní výzkumy zaměřené na negativní jevy v jednotkách (jejich soudržnost, spokojenost vojáků a podobně…) se provádějí víceméně pravidelně. Jejich výsledky však byly doposud vždy drženy pod pokličkou. Mají sloužit jako indikátor možných problémů a když proniknou na veřejnost, komplikuje to případnou nápravu. A přesně to se nyní stalo.

Před dvěma týdny kdosi z důvodů známých jen jemu vynesl redaktorům TV Prima závěry průzkumu, který měl probíhat od roku 2013. To, co se bez dalšího vysvětlení a kontextu dostalo ven, způsobilo pozdvižení a obviňování vojáků z extremismu kvůli jejich postojím k Romům či islámu, začalo se poukazovat na jejich osobní zadluženost a korupci v armádě.

Zdánlivě zasvěcené debatě chybí kontext a poučená interpretace. A bohužel se do ní ochotně zapojili i politici, kteří o celé věci nic nevěděli a průzkum neviděli ani z rychlíku. Dostali předloženou jen prezentaci příslušných dat, reakce byla značně přepjatá až hysterická. Hodnocení průzkumu bez znalosti metodiky, vzorku a otázek přitom nemá valný smysl.

Ministr mi nebere mobil

Předešlu, že jsem průzkum neviděl, ale znám některé z těch předchozích, prováděné stejným týmem. Zároveň mám jistou povědomost o okolnostech jejich vzniku, zacházení s nimi a o dalších detailech. Nebudu tedy hodnotit výsledky, ale ukážu alespoň největší omyly, které se objevily v médiích.

Podpořte Reportér sdílením článku