Česká armáda: máme se znepokojovat?

Report

Diskusi o znepokojivém stavu armády – extremistických náladách, zadluženosti vojáků a všudypřítomné korupci – rozebírá bezpečnostní analytik, který působil jako ředitel kabinetu ministra obrany a šéf jeho poradců.

Armádní výzkumy zaměřené na negativní jevy v jednotkách (jejich soudržnost, spokojenost vojáků a podobně…) se provádějí víceméně pravidelně. Jejich výsledky však byly doposud vždy drženy pod pokličkou. Mají sloužit jako indikátor možných problémů a když proniknou na veřejnost, komplikuje to případnou nápravu. A přesně to se nyní stalo.

Před dvěma týdny kdosi z důvodů známých jen jemu vynesl redaktorům TV Prima závěry průzkumu, který měl probíhat od roku 2013. To, co se bez dalšího vysvětlení a kontextu dostalo ven, způsobilo pozdvižení a obviňování vojáků z extremismu kvůli jejich postojím k Romům či islámu, začalo se poukazovat na jejich osobní zadluženost a korupci v armádě.

Zdánlivě zasvěcené debatě chybí kontext a poučená interpretace. A bohužel se do ní ochotně zapojili i politici, kteří o celé věci nic nevěděli a průzkum neviděli ani z rychlíku. Dostali předloženou jen prezentaci příslušných dat, reakce byla značně přepjatá až hysterická. Hodnocení průzkumu bez znalosti metodiky, vzorku a otázek přitom nemá valný smysl.

Ministr mi nebere mobil

Předešlu, že jsem průzkum neviděl, ale znám některé z těch předchozích, prováděné stejným týmem. Zároveň mám jistou povědomost o okolnostech jejich vzniku, zacházení s nimi a o dalších detailech. Nebudu tedy hodnotit výsledky, ale ukážu alespoň největší omyly, které se objevily v médiích.

Ukázkovým příkladem zmateného komentování něčeho, o čem dotyčný nemá ani tušení, bylo vystoupení vicepremiéra Andreje Babiše v Partii na Primě. Na otázku, zda bude o výsledcích průzkumu hovořit s ministrem obrany a svým spolustraníkem Martinem Stropnickým, odpověděl: „Ano, já jsem se o tom dozvěděl teďka před pořadem, takže jsem mu volal, ale nevzal mi mobil, takže určitě s ním budu o tom mluvit, protože to není dobrá vizitka. Jsem překvapený, protože já jsem měl vždycky pocit, že právě na ministerstvu se dějí nepravosti a že ta armáda je na tom lépe, ale ten výzkum ukazuje, že tomu tak není.“

Už použití klišé o zlém ministerstvu a hodné armádě je od takto vysoce postaveného politika zarážející. Přitom mohl reagovat jednoduše: „Máte celý výzkum, včetně metodiky? Nebo jen prezentaci, která jej doprovázela?“ Pro ilustraci, jak snadné je přebírat něco, co někdo někde bez ověření plácne či napíše: průzkum měl podle ČTK zadávat Vlastimil Picek jako náčelník Generálního štábu v roce 2013, dotyčný ovšem v této funkci skončil v červnu 2012. Podobné je to s počtem respondentů na Generálním štábu. Mělo jich být přes 816, na Generálním štábu pracuje ovšem všehovšudy něco přes 400 lidí – muselo tedy jít o jiné složky.

Korupce a zadluženost

Podle Primy se 83 procent vojáků nechalo slyšet, že je znepokojuje korupce, osobně se s ní setkalo 6 procent vojáků a v armádě jako celku 26 procent. To komentoval Petr Soukenka z Nadačního fondu proti korupci s tím, že číslo může být ještě černější… Může být, ale nemusí, analytik by se neměl opírat o dojmy, případně má zmínit, že je to jeho dojem. Načež Andrej Babiš zmotá všechno páté přes deváté – od padáků přes smrt několika parašutistů až po pandury a gripeny. A za to všechno samozřejmě může Miloslav Kalousek…

Přitom je to mnohem jednodušší. Co se týče korupce, větší část mají zpovídaní vojáci z doslechu. Přímo se s ní podle průzkumu setkalo 6 procent vojáků, celkově v armádě 26 procent osob. Takové číslo nijak nevybočuje z průměru české společnosti, naopak je nižší, než by se dalo očekávat – pokud nehovoříme jen o úplatcích, ale třeba i o zvýhodnění při služebním postupu. Pro srovnání: dvě třetiny Čechů jsou momentálně přesvědčeny, že do korupce je zapojena většina či všichni veřejní činitelé. Podobně vychází to, co Češi říkají o své vlastní zkušenosti s korupcí, jak lze zjistit například zde. Armáda je na tom tedy ve srovnání s civilisty relativně příznivě.

Na přetřes přišly i exekuce a v následné diskusi také údiv, jak je něco takového možné. Zaprvé, jde o jev, který se týká jen několika procent vojáků. K hlavním důvodům, proč to u některého dojde tak daleko, patří nedostatečná finanční gramotnost a nevyzrálost především u mladších vojáků na základních funkcích. Mezi obvyklé scénáře platí přecenění vlastních finančních možností u těch, kteří byli nasazeni v zahraničí a vzali si půjčku či hypotéku. Pak třeba dojde k ukončení výjezdů na mise a schopnost splácet půjčky klesá. Ale opět: pokud se podíváme na zbytek populace, není důvod kroutit hlavou, jak vidno například zde.

Protikorupčník Soukenka říká, že u zadlužených vojáků se snadno může stát, že za peníze začnou jednat ve prospěch někoho zvenčí. Předpokládám, že pan Soukenka zná odpovědi na následující otázky: Kolik vojáků je skutečně v exekuci? Na jakých jsou funkcích? K jakým informacím mají přístup? Co mohou ovlivnit? Jaké mají pravomoci? Představa, že všichni ti vojáci, kteří se ocitli ve finančních problémech, rozhodují o zakázkách či se dostávají k armádním tajnostem, je opravdu hodně naivní.

Extremisté, kam se podíváš?

Opravdové zděšení pak vyvolaly postoje týkající se Romů, které vedly k výrokům o „zhnědnutí“ armády. Ano, pět procent českých vojáků se podle svých slov občas zúčastní extremistické demonstrace. Je to hodně, nebo málo? Podle mého názoru to není nic šokujícího. Znám armádu velice dobře a očekával bych, že to číslo bude vyšší – pokud by se započítávaly akce protiromských a protimuslimských iniciativ typu Islám v České republice nechceme. Důležitější je, jaké pozice v armádě dotyční zaujímají. Pokud jde o důstojníky a praporčíky, je nutné tomu věnovat pozornost, protože mohou ovlivňovat své podřízené.

Padesát procent vojáků by prý podpořilo uskupení, která nabízí „radikální řešení romské otázky“. Ano, to zní zlověstně. Nevíme sice, co přesně v průzkumu znamená slovo „radikální“, ale pokud 83 procent české populace považuje soužití s Romy za problematické, proč by vojáci měli mít názor opačný? Navíc v případě, kdy člověk odpovídá na otázku typu: „Přivítal byste, kdyby si dcera přivedla domů Roma?“. Větší část Čechů nechce Romy ani za sousedy a lze odhadovat, že by na takovou otázku odpovídala velmi podobně (aktuální čísla z průzkumů veřejného mínění například zde).

Armáda, stejně jako policie, tvoří specifické a uzavřené prostředí. Je i odrazem společnosti a je tedy nesmyslné předpokládat, že bude dokonalým a neomylným sborem princů na bílých koních. Od vojáků požadujeme vyšší agresivitu a agilitu než u civilistů. Připravujeme je na válku, na zabíjení, na smrt. Konfrontujeme je s bídou a utrpením, s dlouhodobým osobním nepohodlím. Největší agresivita je požadována od těch nejmladších na základních funkcích. Naopak u těch starších, vyzrálejších, kteří mají vést (praporčíci, důstojníci), je nutná spíše opatrnost a rozhled, aby se bezhlavě nevrhali do rizika.

Špatné chování u člověka, který je na velitelské funkci, je nebezpečnější než u obyčejného člena jednotky: velitel může k negativním činům nejenom inspirovat, ale i ostatní přimět. V angličtině se takový člověk – nejen ve vojenském prostředí – označuje spojením „toxic leader“.

Obrana obrany

Povrchní věty ministra financí, dalších politiků a těch, kteří se tak diletantsky zapojili do debaty, jsou z těchto důvodů problematické. Nejenom proto, že dělají skandál z něčeho, co až takový skandál není, a že vyvolávají negativní dojmy tam, kde to není na místě…

Ve středu 6. října se kvůli průzkumu mimořádně schází sněmovní Výbor pro obranu. Poslanci dostanou k věci rozbor, který už média měla dostat dávno. Přesto lze očekávat, že už bude dál žít příběh o armádě plné extremistů. Jsem přesvědčen, že je to vůči vojákům nefér.

Autor je politolog a bezpečnostní analytik. Do března 2014 působil jako ředitel Kabinetu Ministra obrany ČR a předtím jako vedoucí ministrových poradců.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama