Vítejte ve stalinském lágru: Gulagy školákům nově představí virtuální realita
1. září 2023
1. září 2023
Mrazivá noc. Úplné ticho, jen občas přerušené vzdechem z některé z pryčen, na nichž se krčí vyhublí lidé. Když začne svítat, z okna je vidět ocelově šedá obloha, ostnatý drát a improvizovaný dětský hřbitov. Vítejte ve stalinském lágru. Na rozdíl od těch, kteří v něm kdysi opravdu skončili, z něj můžete kdykoli odejít. Stačí sundat brýle na virtuální realitu. Nový projekt GULAG XR má sovětské represe a gulagy přiblížit dětem ve školách, říká Petra Černoušková ze sdružení Gulag.cz.
Jejich podoba je výsledkem skoro dvacetileté práce mého manžela Štěpána Černouška, který podnikl řadu expedic do někdejších vězeňských táborů, jež vznikaly za Stalina v Rusku i dalších zemích bývalého Sovětského svazu. Štěpán je mapoval, sbíral předměty, které tam zůstaly, pátral v archivech. Žákům a studentům tedy nepředstavujeme místa zrozená z nějaké fantazie počítačových grafiků, všechno důsledně vychází ze zdokumentované reality.
Expediční cesty jste tedy chystali se záměrem získat podklady pro výukové programy?
To ne, primárně šlo o badatelské výpravy, které měly shromáždit materiál, s jehož pomocí by se u nás dalo vybudovat online muzeum sovětského gulagu. Jedním z důvodů byl i fakt, že ve stalinských lágrech skončilo i na pětadvacet tisíc Čechů, Slováků a dalších občanů někdejšího Československa. Když se podařilo dát muzeum dohromady, začali jsme uvažovat, jak získané poznatky dál šířit, kam se posunout. A jako jedna z nejpřirozenějších oblastí se logicky nabízelo právě vzdělávání.
Zjistili jsme, že jde o téma, které učebnice ani osnovy prakticky nepokrývají a že mezi učiteli panuje značná poptávka po čemkoli, co by jim výuku tak ožehavých věcí, jako jsou soudobé dějiny, nějak usnadnilo. Když se nám navíc na takový záměr podařilo získat grant od Erasmu, mohli jsme se pustit do práce, a celou věc pojmout dokonce jako mezinárodní – začali jsme spolupracovat i se Slováky, Poláky a Němci, kteří také dokumentují, jak stalinské represe zasáhly jejich předky.
Tři roky.
Podpořte Reportér sdílením článku