Brněnské ANO. A kdo řídí politiky? My!

Report

Mezi raziemi, které spustila Národní centrála proti organizovanému zločinu a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, figuruje kromě firmy Kapsch, místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže také radnice městské části Brno - střed. Policisté zabavují počítače, zajímají se o veřejné zakázky a zadrželi bývalého místostarostu pro investice a nynějšího radního Jiřího Švachulu (ANO): také jeho a související policejní vyšetřování zmínil loni na podzim Janek Kroupa v následujícím článku.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Při vyšetřování obchodů s informacemi zachytili policisté zajímavé telefonáty a rozhovory. Šlo o komunikaci jednoho brněnského podnikatele s místostarostou městské části Brno-střed za ANO a dalším místním politikem – šéfem brněnské organizace tohoto uskupení. Ačkoli některé debaty naznačovaly ovlivňování veřejných zakázek, policie tyto informace za uplynulé dva roky nerozpletla... Článek s tímto úvodem vyšel v magazínu Reportér v září 2018.

 

 

To korzování kolem kolejiště na brněnském hlavním nádraží už trvalo dlouho. Sejít se na tom místě se mnou chtěl menší holohlavý muž s modrýma těkavýma očima: projíždějící vlaky mu dávaly trochu klidu, že nás nebudou poslouchat citlivé mikrofony policie. 

Ke svým obavám měl důvod. V posledních letech si policie nahrála mnoho schůzek, jichž se účastnil. Důvod? Spolupracoval totiž s brněnským podnikatelem iráckého původu Samanem El-Talabanim, který zase spolupracoval s místními politiky, především těmi z ANO 2011.

Pavel O., s nímž jsem na nádraží hovořil, se snažil vymlouvat. O korupci v politice prý ví, ale tvrdil, že to nebyl on, kdo přenášel peníze. „Vzpomínám si, že Talabani dodával členy do ANO 2011,“ přiznal. „Ale to je jediné, co si pamatuji,“ doplnil ihned. Po pravdě nevěřil jsem mu, paměť mu fungovala dobře, jen když nešlo o něj. 

Krátce předtím, než jsme se potkali na nádraží, jsem si ve vlaku pročítal policejní dokumenty, které Pavla O. vykreslují jako jednoho z klíčových prostředníků klientelistického a korupčního systému v městské části Brno-střed. Předpokládám, že se – jak už to v dnešní době chodí – dozvím, že jde o ohromně závažný únik policejního dokumentu; pravda ovšem je, že jde o součást spisu, do kterého už dnes má legální přístup kdekdo.

Před dvěma lety totiž policie v Brně s velkou pompou pozatýkala skupinu podnikatelů a bývalých policistů za údajné obchody s informacemi, které pocházely ze spisů. Akce se jmenovala Krov. 

V Brně se občas říká, že každý lotr má ve městě svého policistu a každý policista svého lotra. 

A oblíbenou kratochvílí místních policistů je potom lotry svých kolegů (nebo bývalých kolegů) zatýkat. Po pravdě, dost často se tak děje po právu. Jenže díky tomu je v Brně neustálé pnutí uvnitř policejního sboru, kdo koho komu zavře. A občas se místním policistům stane, že se se svými lotry spřátelí více než s policejním sborem a pak spolu zakládají třeba detektivní agentury; někdy ještě dříve, než od policie odejdou.

Ostatně akce Krov se odehrála právě v tomto kontextu. Před zhruba třemi lety totiž zase jiní policisté pozatýkali známé policistů, kteří stáli za akcí Krov. 

Od obvinění kvůli obchodům s informacemi v rámci akce Krov už uplynuly dva roky. A stejně dlouho mohou policisté, státní zástupci, advokáti i obvinění nahlížet do spisu: leží v něm i onen vedlejší produkt, jenž pozoruhodně dobře dokumentuje chobotnici, kterou v celém shonu kolem vynášení informací nikdo pořádně neregistroval, nebo možná ani registrovat nechtěl. 

 

„Mezinárodní“ centrum

Příběh se točí kolem místa, které je vzdáleno od brněnského nádraží jen pár set metrů. Jde o budovu jménem International Business Centrum (IBC) – honosný název pro spíše provinční obchodní centrum. Snad je to všudypřítomný odér smažených rybích filetů, který způsobuje, že IBC poskytuje zdánlivé soukromí pro obchodní jednání, u nichž přílišná pozornost není vítaná. To soukromí je skutečně jen zdánlivé: právě tady totiž policie zaznamenávala schůzky brněnského podnikatele iráckého původu Samana El-Talabaniho s politiky. 

Talabaniho znám už několik let. Měl detektivní agenturu a zná každého důležitého lumpa i policajta v Brně. Pokaždé, když se v Brně něco semlelo, Talabani byl jedním z lidí, kterých vždy stálo za to se zeptat. Málokdo v Brně ví o místní galerce více než on. Už dříve jsem věděl, že se pohybuje na hraně zákona; schůzky s ním vyžadovaly soustředění, rád odbíhal od tématu a hovor s ním se obvykle stočil k jeho konfliktům s místní policejní honorací. Třeba s Robertem Šlachtou nebo šéfem místního oddělení Národní centrály proti organizovanému zločinu, kterého dokonce, podle všeho křivě, obvinil, že mu usiluje o život. 

Co jsem však o Talabanim nevěděl, bylo, že si ve stejné době, kdy jsem s ním mluvil, pečlivě a systematicky budoval vztahy s místními politiky. A to především s těmi z ANO 2011. U některých jeho schůzek s politiky byl i Pavel O. – onen svědek, o němž mluvím na začátku článku. A pokud u nich Pavel O. přímo nebyl, Talabani ho, jak policie ve svých spisech zaznamenávala, informoval.

 

Pro nás velice dobrý

Skutečně zásadní byla pro vztah Talabaniho s brněnskou politikou doba vzestupu místního ANO 2011. Tehdy už policie sledovala Talabaniho kvůli jeho kontaktům s policisty, při tom ovšem mimochodem opatřovala informace o jeho dalších aktivitách. Informace, které jsou významné a policií dosud podle všeho opomíjené. 

„Z telefonické komunikace mezi El-Talabanim a Pavlem O. bylo zjištěno, že hodnotí výsledky voleb 2016 do krajského zastupitelstva slovy ,pro nás velice dobrý‘. Jsou tedy spokojeni s výhrou politického hnutí ANO 2011. Dále bylo zaznamenáno, že řeší ,obchod´ s Jiřím Švachulou, bytem... člen hnutí ANO 2011, 2. místostarosta ÚMČ Brno-střed,“ píše policie v záznamech.

Jiří Švachula je pro místní politiku velmi důležitý. Na radnici Brna-střed, tedy vlastně nejdůležitější městské části, je místostarostou odpovědným za investice. Pro podnikatele je kontakt s ním klíčový. Talabani je ostatně dnes stíhán nejen za obchod s policejními informacemi, ale také za daňové podvody. 

Policisté při sledování Talabaniho zaznamenali, že v červnu 2016 navštívil oslavu Švachulových narozenin – a uvažovali, zda dokonce nepronikl ještě do vyšších pater ANO. 

Když policisté odposlouchávali Talabaniho telefon, na konci každého záznamu – kdy hovory většinou nepřepisovali slovo od slova, ale parafrázovali – napsali i „vyhodnocení“: v něm shrnuli, o co v hovoru šlo a jak to zapadá do vyšetřování. Na začátku roku 2017 si u jednoho odposlechnutého hovoru poznamenali: „Hovor potvrzuje skutečnost, že se Talabani stýká s vysoce postavenými politiky, jmenuje Jaroslava Faltýnka, 1. místopředsedu hnutí ANO 2011 a předsedu poslaneckého klubu hnutí ANO 2011… Zmínka o ,Jirkově padesátinách‘ je oslava padesátých narozenin Jiřího Švachuly, místostarosty MČ Brno-střed, člena hnutí ANO 2011. Narozeniny byly v roce 2016. Talabaniho slova o tom, že nedostal špunt do zadku, mohou naznačit skutečnost, že Talabani měl s Jaroslavem Faltýnkem obchodní vztah, zřejmě veřejné zakázky, a je zde nějaký dluh.“

Nutno dodat, že detektiv tyto své úvahy nijak nedokládá, může jít tedy jen o jeho odhad. Pravdou také je, že policisté ve spise vztahy s politiky popisují, ale nijak se jim nevěnují; není přitom zcela jasné proč. Za jiných okolností by se je patrně snažili rozplést, v tomto případě jsou ale zcela uneseni informačními vztahy svých kolegů a jejich informátorů, politiky – a klientelistické vztahy podle všeho ignorují.

O Jaroslavu Faltýnkovi se sice mluví na mnoha místech materiálu, ale přímý důkaz o jeho spolupráci s Talabanim neexistuje. „Moc se omlouvám, ale toho pána vůbec neznám a myslím, že jsem ho nikdy ani neviděl,“ napsal Jaroslav Faltýnek v SMS zprávě. Sejít se nechtěl. 

 

Buňka padla

O aktivitách jeho spolustraníků už však existují docela přesvědčivé doklady. Než se vrátíme k Jiřímu Švachulovi, který je podle všeho Talabanimu nejbližší, zastavme se ještě u Švachulova šéfa. Tím je předseda brněnského ANO Pavel Dvořák – a právě on volá Talabanimu 26. ledna v 7.38 minut ráno. Řeší problém uvnitř ANO. Centrála zrušila buňku Brno-sever, která podle vedení nepracovala dobře. 

Talabani Dvořákovi říká: „Ahoj Pavle, včera mi telefonovali tři členové ANA, jako Šárka a to z toho Brno-severu, co s tím mají dělat, kvůli tomu členství u vás, že ta buňka padla..,“ píše se v policejním dokumentu.

Dvořák mu na to říká, že se sejdou další týden v IBC, což Talabani nechce, protože se bojí, že by je spolu mohl někdo vidět. Pak Dvořákovi připomene, že členy shání kvůli němu a že „stačí dát pokyn“ a ten Talabani předá svým lidem. 

Policista si k tomu doplňuje důležitou poznámku:

„Vyhodnocení hovorů s osobou Pavel Dvořák: Pavel Dvořák je předseda brněnské organizace hnutí ANO 2011, v současnosti radní městské části Brno-střed. Talabani si s Dvořákem tyká. Talabani hovoří o třech členech... evidentně zajistil členy pro místní organizaci Brno-sever. Talabani zřejmě dodává členy do hnutí ANO, aby mohl ovlivňovat rozhodování,“ píše detektiv.

Vztah s Dvořákem byl zjevně přátelský, tak si na něj ostatně pamatoval i Pavel O., s kterým jsem korzoval na nádraží u kolejí. Dodávání členů do místního ANO bylo jednou z věcí, na kterou si vzpomněl. Byla to totiž záležitost, s níž podle policejního záznamu neměl přímo nic společného, jen o ní věděl.

Předseda brněnského ANO Pavel Dvořák se o svém vztahu s Talabanim bavit nechtěl. „Žádný vztah jsme neměli a o té záležitosti se nechci bavit. Vůbec si nevzpomínám, nechci se o tom bavit. Jestli máte otázky, pošlete mi e-mail a já vám odpovím,“ slíbil. E-mail dostal, avšak i přes urgence až do uzávěrky tohoto vydání Reportéra neodpověděl. 

 

Odkryli vazby

Jak už bylo řečeno, zásadní je vztah mezi Talabanim a místostarostou Jiřím Švachulou. Volali si a scházeli se – ke své škodě – v IBC, které policie monitorovala. 

Důležitá schůzka proběhla 12. října 2016 v prvním patře v druhé lodi brněnského International Business Centre. V rohu je kavárna s modrou pergolou, která chrání proti mihotajícímu svitu umělého osvětlení. Tady, pod modrou plachtou, se Jiří Švachula rozpovídal s Talabanim a domluvili se. 

Policie k tomu píše následující: 

„S osobou Jiří Švachula proběhla dne 12. 10. 2016 klíčová schůzka v restauraci Lavazza v 1. poschodí na galerii IBC… Schůzka byla monitorovaná. Výstup a vyhodnocení je součástí úředního záznamu kpt. ing  Kr.... Na této schůzce odkryli El-Talabani a Švachula vazby osob, korupci politiků při zadávání veřejných zakázek a praní finančních prostředků. O této schůzce ihned El-Talabani informuje Pavla O., který je do všech záležitostí zatažen.“

Mimochodem právě na tuto situaci si Pavel u kolejiště nemohl vzpomenout.

 

Tonda tam má prachy

Důležité svědectví mi poskytl jeden z lidí, který byl celé řadě jednání přítomen. Znal jsem ho z minulosti jako jednoho z Talabaniho nejbližších lidí. Mluvili jsme spolu několikrát, poprvé v malé kavárně v centru Brna. Nenápadné to nebylo: s jistou nadsázkou řečeno ho přes výlohu zdravil skoro každý holohlavý a více než 190 centimetrů vysoký Brňák. I policie jeho jméno dobře zná a v materiálech popisuje jeho účast na jednáních. Tento muž nyní podle svých slov vyjednává s policií o postavení korunního svědka a podmínkou svědectví bylo, že nezveřejníme jeho identitu.

„Šlo o to, že Talabani nedělal přímo veřejné zakázky. Jeho role byla, že měl převážet peníze, ty vyprat a pak je rozdělit dál,“ tvrdí svědek, který se, jak říká, některých schůzek účastnil. „Jenže pak za sebe začal posílat Pavla, a tak ho vyšoupli,“ pokračuje. Tomuto vysvětlení napovídají i policejní poznámky. V jedné chvíli totiž skutečně mezi Pavlem O. a Talabanim došlo k jakémusi sporu. Talabani pak podle policejních záznamů opakovaně řešil, že mu dluží peníze. A to na dvou místech záznamu. Jednou to bylo 160 tisíc, na dalším místě potom mluvil o 3 a půl: čeho, není jasné. Náš svědek k tomu poznamenává, že Talabani nakonec vymáhal částku pět milionů. V policejních záznamech si jednomu svému obchodnímu partnerovi postěžoval, že ho měl Pavel O. obrat o peníze. 

Odposlech z prosince roku 2016 policista popsal takto: 

„T. říká, že mu dával taky, a dále říká, že přitlačil Pavla. Tonda má u něho prachy a nedokáže vydyndat ani směnku, takže ho vytáhl na schůzku a s Pavlem je teď pohádanej, u něho má 3 a 1/2, protože dělali kšeft a on si to nechal. Pavel je Pavel O… komunikace mezi O. a Talabanim v měsíci prosinci 2016 prakticky není žádná. Kšeft, který mezi sebou měli dělat, se týká osoby Jiří Švachula. Od něj měl Pavel O. dostat peníze a nechal si je a Talabanimu jeho podíl nedal.“

Poslední dvě věty policista vytučnil. Další záznam je hned z ledna 2017. Jde o hovor ze dne 16. 1. 2017 přesně ve 9.27 dopoledne. Jde o hovor mezi Pavlem O. a Talabanim. „Rovněž se vrací k informaci, že Pavel O. dělal nějaký obchod zřejmě se Švachulou, ze kterého dostal nějaké peníze a nedal podíl,“ poznamenal policista. 

Jiří Švachula přiznal, že se s Talabanim dobře zná – ovšem prý z minulosti. „Žádný vztah neexistuje, to je člověk, se kterým jsme v době, kdy nám bylo sedmnáct osmnáct let, chodili za bývalého režimu na diskotéky, od té doby se známe. To je celé a nic jiného tam není. Takže já se s vámi scházet nebudu,“ řekl mi po telefonu.

Na dotaz ohledně konkrétní schůzky v obchodním centru tvrdil, že žádnou korupci neřešil a že se s Talabanim nesetkával. Po připomenutí, že Talabani navštívil oslavu jeho narozenin, řekl. „A to je něco špatného, když někdo má padesát? Ale to není potkávání. Na shledanou a já vám přeji hrozně hezký den.“ Poté Jiří Švachula položil telefon a na žádné další otázky nereagoval. 

Talabani nejprve souhlasil se schůzkou. Pak ale přestal odpovídat. V jeho domě ve slovenské Sološnici jsem ho nezastihl, potom jen rozčileně psal, že chce mít pokoj, a slíbil, že odpoví na zaslané otázky. Do uzávěrky neodpověděl. Podstatu svého vztahu se Švachulou vysvětlit odmítl. Na závěr si tak snad můžeme připomenout Talabaniho slova, která zaznamenali policisté. Řekl je v telefonátu s člověkem, jehož identitu policie nezjistila. Talabani v něm uváděl: „Kdo si myslíš, že to platí? Sponzoři. ne? A sponzoři, kdy ti to platí, když mají práci, veřejný zakázky. A veřejný zakázky dává kdo? Politici, a politiky řídí kdo? My.“

 

Autor je vedoucím investigativního týmu Radiožurnálu.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama