U služebního psa na plemeni nezáleží, důležitá je povaha
7. září 2023
Celní správa ČR
Umějí hledat drogy nebo bankovky. Když je vyčenichají, nezačnou štěkat, ale přestanou se hýbat, „zamrznou“. Psi celní správy se cvičí ve špičkovém středisku v Heřmanicích nedaleko polských hranic, s celníky pak pracují u nás i ve světě. Jak takový výcvik vypadá, jaká potom psa čeká „kariéra“ nebo jak se utváří vztah mezi psem a jeho psovodem, vysvětluje šéf výcvikového zařízení Martin Kobrč.
Mám přiděleného služebního psa, pětiletého belgického ovčáka, jmenuje se Gismo. Specializuje se na vyhledávání omamných a psychotropních látek a střelných zbraní.
V první řadě musí být zdravý. Psy vykupujeme až kolem jednoho roku věku, kdy už mají vyvinutou kostru i vnitřní orgány, veterinář všechno zkontroluje rentgenem i sonem, udělá biochemické rozbory krve, moči, trusu. Pokud je pes v pořádku, zjišťujeme, jestli má potřebné povahové vlastnosti.
Třeba že mu nedělá problém pohybovat se na rušném letišti, nádraží nebo silnici. Nesmí se bát jízdy autem nebo střelby. Musí být schopen chodit po různých površích od lina a koberců přes dlažby až třeba po roštové schody. S tím vším se v praxi může setkat a je nutné, aby byl schopen jít s psovodem kamkoli. Také musí mít chuť do práce a být motivovatelný.
Většinou je to nějaká hračka, ale může to být i potrava.
Maximální cena, kterou může celní správa za psa zaplatit, je šedesát tisíc. Sháníme je různě, může to být pes od lidí, kterým z nějakého důvodu nevyhovuje, třeba ho nezvládají nebo nesplnil jejich ambice ve sportovní kynologii. Anebo na to přímo mají živnost.
Podpořte Reportér sdílením článku
Její vášní je cestování a jóga.