Opojné investice: Když láhev stojí pět milionů

Byznys

Tvrdý alkohol může představovat výhodnou investiční příležitost. Ceny vybraných láhví stoupají, existuje dokonce investiční fond zabývající se lihovinami.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Tvrdý alkohol může představovat výhodnou investiční příležitost. Ceny vybraných láhví stoupají, existuje dokonce investiční fond zabývající se lihovinami.

Muž, který se jmenuje stejně jako značka koňaku, sedí v místnosti obklopené lahvemi drahých a kvalitních lihovin. Třiašedesátiletý Jean-Jacques Godet, šéf tradiční rodinné firmy vyrábějící koňak Godet, vypráví o starém alkoholu.

Podnik z La Rochelle – který se chlubí tím, že jde o nejstarší rodinnou firmu vyrábějící francouzský „cognac“ – stále přechovává unikátní tekutinu z roku 1848. Jde opravdu o výjimečnou věc: nápoj sice pochází z doby, kdy Evropou otřásala série revolucí, ale z hlediska výrobců alkoholu šlo o starou dobrou éru před katastrofou. Ta přišla v druhé polovině 19. století: byla to invaze hmyzu zvaného mšička révokaz, která vstoupila do dějin coby nákaza fyloxéra a která drasticky poničila francouzské vinice, včetně těch, z jejichž hroznů se destiloval koňak.

Výjimečný nápoj starý přes sto padesát let si rodina Godetů velmi chrání: málokdy nějakou láhev prodá. Loni nabídla na český trh láhev za 25 tisíc euro, v přepočtu zhruba 675 tisíc korun.

 

V nejhorším bude party

I když existují ještě o dost dražší lahve alkoholu, příběh unikátního starého koňaku Godet naznačuje, do jaké míry jsou podobné láhve cenné. Za určitých okolností představují zajímavou investiční příležitost: pokud se v oboru vyznáte – nebo máte někoho, kdo vám poradí – může se vám alkohol solidně zhodnotit.

Globální zpravodajský server Bloomberg vydal letos v březnu článek o investicích do jiného tvrdého alkoholu, do whisky. Uvádělo se v něm, že u nejdražších láhví se cena za posledních osm let, tedy od roku 2008 ztrojnásobila; graf sledující ceny výjimečných láhví na aukcích ukazuje v posledních letech setrvalý růst.

 

Loni se objevila zpráva o údajně „nejdražší lahvi koňaku na světě“ vyrobeném v roce 1805 – tedy v době bitvy u Trafalgaru, kdy britské loďstvo zničilo francouzskou flotilu. Několikalitrovou lahev si její majitel cenil na 148 tisíc britských liber, tedy zhruba pět milionů korun podle aktuálního kurzu. Na podobnou sumu oceňoval láhev whisky Macallan old Valerio Adami Edition z roku 1926 i speciální investiční fond Platinum Whisky Investment Fund, který se zabývá investicemi do vzácné whisky a tento alkohol má ve svém portfoliu.

Zástupci fondu, který vznikl před dvěma lety, tvrdí, že jsou první takovou institucí na světě. A především slibují investorům roční zhodnocení mezi pěti až deseti procenty s tím, že jejich cílem je dostat se na rozmezí patnácti až sedmnácti procent. Fond prakticky nekupuje současné lahve, soustřeďuje se na staré a vzácné whisky. Tato forma investování prý nepřináší takové výkyvy jako masovější způsoby – cenné papíry nebo nerostné suroviny. „Pro mě to má mnohem vyšší stupeň jistoty než trhy s akciemi,“ řekl Bloombergu David Roberston, který šéfuje ve fondu investicím. „V nejhorším případě, pokud neprodáme nějakou whisky, budeme mít zatraceně dobrou party,“ uvedl Ted Hodgkinson, jeden z investorů fondu.

 

Skromnější způsoby

Zmíněný fond je samozřejmě určen opravdu jen pro někoho. Minimální investice do fondu je – pomineme-li určité výjimky –čtvrt milionu amerických dolarů, tedy zhruba 6 milionů českých korun. Kromě toho nejsou peníze investora nikterak speciálně chráněny: fond pracuje v Hongkongu, zaregistrován je v daňovém ráji na Kajmanských ostrovech.

Kdo přistoupí k nákupu alkoholu coby investiční příležitosti o něco skromněji a individuálně, může si svou sbírku alespoň nechat pojistit – třeba proti krádeži. Čím by se měl při nákupu lahví řídit? „Obecně se dá říci, že k investičním nákupům jsou vhodné alkoholické nápoje, kterých je vyrobeno omezené množství a u kterých je záruka, že výrobce po komerčním úspěchu sérii nezopakuje nebo nezařadí tento vzorek do standardního výrobního programu. Dále jsou zajímavé i alkoholické nápoje, které pocházejí z již zrušených destilérií, a jsou v zásadě pouze sběratelským artiklem. Nebo limitované série, které jsou vyrobeny k nějakým výročím,“ uvádí expert Vladimír Vodrážka, manažer české firmy Ultra Premium Brands, zabývající se obchodem s kvalitním alkoholem.

Jeho seznam nákupních tipů představuje různě drahé lahve. Nejlevnější položkou je Russian Standard Original Red Sleeve Vodka, které se dají pořídit od 320 korun výše, relativně levné jsou třeba Zacapa Reserva Limitada 2015 od 1 990 korun nebo rum Demerara Port Mourant (od 3 400 Kč z roku 1975 a od 2 850 z roku 1993). Naopak na nejdražším konci žebříčku se ocitla třicetiletá irská whisky Teeling 30 Y.O. Platinum Reserve za více než 40 tisíc korun nebo čtyřicetiletá japonská whisky Nikka The Nikka 40 Y.O. za 120 tisíc.

Podobné rozpětí se dá najít i u zmíněné značky koňaku Godet. Ještě nedávno bylo možné nakoupit opakované limitované série Godet Fins Bois z roku 1986 za 9 660, nebo třeba z roku 1971 za 10 120. Godet Petite Champagne z roku 1963 stojí 14 840 korun. A pořídit se dal také Godet Grand Champagne Vintage z roku 1943 za 111 440 korun.

Zmíněné lahve není extra obtížné pořídit: s „investičním alkoholem“ se obchoduje například na internetu či přes specializované obchodníky, především však na aukcích – ty přitom pořádají známé aukční síně, které prodávají i umění.

 

Krize nepřišla

Samozřejmě ani investice do tvrdého alkoholu není – jako jakákoli investice – stoprocentně bezpečná. Pokud investujete sám a o oboru tolik nevíte, můžete střelit vedle. Existují nejen žebříčky lahví whisky, které se stále zhodnocují, ale také těch, které proti očekávání ztratily na své hodnotě.

Navíc i v odvětví výroby tvrdého alkoholu (přestože to s otázkou investic do lahví souvisí jen částečně), přišly krize. Výrobce koňaku Jean-Jacques Godet před třemi lety varoval, že ceny koňaku stále rostou a prodejci jej šroubují nahoru, jak stoupá poptávka na nových trzích, například v Číně. Obával se toho, že přijde stejné zhroucení cen jako v roce 1992 v případě vína. Jean-Jacques Godet ovšem dnes uznává, že se jeho černé scénáře nevyplnily. „Krize nepřišla, mýlil jsem se,“ říká.

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement

Sdílení

Reklama
Advertisement

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama
Advertisement